روش علمی خلاصه ­نویسی

0
499
روش علمی خلاصه ­نویسی
روش علمی خلاصه ­نویسی

بسیار اتفاق افتاده که در اولین دفعه مطالعه ی یک مطلب، داوطلب فکر می­کند برخی مطالب، خوب و لازم هستند و در تلخیص، آن­ها را می ­آورد و در نهایت می­بیند خلاصه، چیزی از اصل مطلب کم ندارد!!

باید دانست هدف از خلاصه­ نویسی نه صرف تهیه پاره­ ای اطلاعات از درس بلکه جمع­ آوری نقاط حساس و استراتژیک مطلب برای مرور است.

دلایل این مشکل از ۳ حالت خارج نیست:
۱- عدم مهارت در خلاصه­ نویسی؛
۲- عدم آگاهی اجمالی از محتوای آن­چه خلاصه می­ شود؛
۳- عدم دقت شخص در تفکیک مطالب مهم از کم اهمیت.

اول خوب یاد بگیرید، بعد خلاصه بردارید:

هنگام مطالعه­ ی مباحث درسی ترجیحاً ابتدا به کشیدن خط در زیر مطالب اصلی، مهم و با اهمیت بپردازید و پس از یادگیری و خط کشیدن زیر مطالب خلاصه ­نویسی کنید؛ زیرا انجام دو فعالیت مجزا، یادگیری و خلاصه­ نویسی در یک زمان واحد، باعث ایجاد اخلال و عدم تمرکز در انجام هر دو عمل می ­شود.

به ساختار مطالب دقت کنید:

برای داشتن یادداشت­های کارا باید ذهن خود را بر اطلاعات همچون ابزارهای ساختاری نظیر بندهای مربوط به مقدمه­ چینی (بندهایی که خواننده را برای ورود به مطلب آماده می­کنند)، جمله­ های اصلی، عنوان بخش­ها و خلاصه­ های پایانی تمرکز کنید. این اطلاعات یادگیری شما را تقویت می­کند. ضمناً چون ممکن است قواعد، گاهی به­ وسیله­ ی موارد استثنایی و تبصره­ ها نقض شود، این استثناها و نکات خلاف قاعده نیز باید یادداشت و آموخته شوند.

در خلاصه ­نویسی ابتدا باید کلیات موضوع مورد توجه گیرد و موضوعات به صورت نمودار درختی رسم شود؛ سپس به جزئیات پرداخته شود. باید دقت کرد که معمولاً ایده و نکته­ اصلی در دو جمله­ ی اول پاراگراف بیان شود و بقیه­ پاراگراف شامل توضیحات این مطلب باشد اما این بدان معنی نیست که بقیه­ مهم نیست.

بلکه در ادامه­ ی م باید به کلمات کلیدی مانند: “نخستین”، “مهم­ترین عامل”، “بیش­ترین تأثیر”، “نکته­ ی اساسی”، “درنتیجه” و “وجودی بودن یا نبودن افعال” توجه کرد. از جمله­ هایی که کلی­ ترین و محوری­ ترین اطلاعات را دربردارند، یادداشت بردارید و به جمله هایی که از لحاظ اهمیت ساختاری، ضعیف و حاوی اطلاعات جزئی­ ترند، توجه چندان نکنید. (این را نگویید که احتمال فراموش کردن این نکته زیاد است پس آن را یادداشت کنم!!)

در ادامه بخوانید:  کوچ تحصیلی یا مربی کنکور کیست؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید