مشاوره هدایت تحصیلی پایه نهم به دهم + معرفی کامل رشته های تحصیلی

0
2173

انتخاب رشته تحصیلی برای دانش آموزان پایه متوسطه یکی از اهداف مهم نظام آموزشی است. این انتخاب با توجه به علایق و توانایی­ های دانش ­آموزان و دیگر شرایط صورت می ­گیرد. هدایت تحصیلی پایه نهم می­تواند با کمک خانواده، معلمان و مشاوران کاملا مناسب انجام شود. این فرآیند در چند سال اخیر برای هدایت دانش­ آموزان و براساس نیازهای کشور اجرا می­­شود. انتخاب رشته مناسب و شناخت شخصیتی خود، میتواند بر آینده شغلی شما تاثیر بگذارد. این فرآیند براساس امتیاز دانش ­آموزان در آزمون­های مشاوره ای و سوابق تحصیلی آن­ها صورت می­گیرد.

ضرورت و اهمیت هدایت تحصیلی پایه نهم

هدایت تحصیلی پایه نهم اولین تصمیم گیری مهم در زندگی یک نوجوان است که آینده شغلی و تحصیلی وی را شکل خواهد داد. تصمیمی که اگر با مشورت انجام نشود میتواند آینده وی را به خطر بیاندازد. در نظام آموزش و پرورش ایران دانش آموزان ۲ مرتبه انتخاب رشته انجام میدهند:

انتخاب رشته نهم : دانش آموزان نهمی برای ورود به دبیرستان باید پس از امتحانات پایانی خرداد، انتخاب رشته کنند. نام دیگر انتخاب رشته نهم به دهم، هدایت تحصیلی است.

انتخاب رشته کنکور : دانش آموزان پس از گذران ۱۲ سال تحصیل در مدرسه و شرکت در کنکور انتخاب میکنند که در دانشگاه چه رشته را بخوانند.

اهداف هدایت تحصیلی از نظر آموزش و پرورش

از اهداف هدایت تحصیلی می­توان به تعادل میان برنامه­های آموزشی و اهداف خود دانش­آموزان اشاره کرد. تشخیص توانایی­های فردی دانش­آموز در انتخاب رشته مناسب هر فرد موثر است. هدایت تحصیلی مناسب و صحیح باعث ایجاد عدالت در آموزش و تقسیم درست امکانات آموزشی در سراسر کشور می­شود.

۴ آیتم هدایت تحصیلی

به­منظور رسیدن به هدایت تحصیلی پایه نهم باید ۴ ملاک مهم را در نظر گرفت که در ادامه ملاک های هدایت تحصیلی به­ طور خلاصه به هر یک اشاره می­شود

تراز تحصیلی (سوابق تحصیلی) چیست؟

برای ورود به رشته موردنظر خود، دانش ­آموزان در ابتدا باید حداقل نمرات را در دروس اختصاصی پایانی نوبت دوم کسب کنند. درصورت عدم دریافت حداقل امتیاز در پایه­ های متوسطه اول، دیگر معیارهای هدایت تحصیلی در تنظیم فرم­های هدایت تحصیلی تاثیری نخواهد داشت. نمرات دانش­ آموز در این پایه­ ها با درنظر گرفتن ضریب دروس رشته ­های مختلف ۳۵ امتیاز دارد.

آزمون سایت همگام چیست؟ نمره مشاور برای هدایت تحصیلی

بررسی ­های روانشناسی برای دانش ­آموز ۶۵ امتیاز دارد. دانش ­آموزان باید از طریق مراجعه به سایت هنگام به نشانی اینترنتی hamgam.medu.ir و پر کردن چند فرم به­ صورت مجازی برگه ­های موردنیاز را دریافت کنند. با توجه به اهداف و اولویت ­های دانش­ آموزان این فرم ­های نظرسنجی تکمیل می­شود که شامل ۱۰ امتیاز است.

در آزمون ­های مشاوره ­ای هدایت تحصیلی پایه نهم در ۳ سال اول متوسطه آزمون استعداد، رغبت، شخصیت و ارزش­ه ای تحصیلی شغلی دانش­آموز برگزار می­ شود. هر یک آزمون­ها دارای ۵ امتیاز است. در آخر فرم نظرسنجی مشاوران قرار دارد که دارای ۱۰ امتیاز است. مجموع این امتیازات در فرمی دیگر محاسبه می­شود.

نمرات معلمین برای هدایت تحصیلی

نظرسنجی دیگری نیز انجام می­شود که برای دبیران متوسطه اول است. نتیجه این فرم نیز ۱۰ امتیاز دارد.

نمره والدین برای هدایت تحصیلی

والدین نیز باید یک فرم نظرسنجی را پر کرده و نظر خود را درمورد انتخاب رشته فرزندان خود بیان کنند که دارای ۵ امتیاز است.

انتخاب رشته با توجه به هدایت تحصیلی پایه نهم

پس از تهیه نمونه­ برگه­ های تحصیلی توسط دانش ­آموزان، والدین، معلمان و مشاوران، دانش ­آموزان باید فرم ­های مورد نظر را برای انتخاب نهایی رشته مورد علاقه خود از سایت همگام تهیه و تکمیل کنند. دانش ­آموزان باید در زمان مشخص شده به سایت همگام مراجعه کرده و با استفاده از کد ملی و رمز ورود وارد صفحه شخصی خود شوند. سپس باید در قسمت هدایت تحصیلی فرم­های موردنظر را پر کنند. در آخر دانش ­آموزان پس از تکمیل فرم رسید انتخاب رشته خود را دریافت می­کنند.

معرفی رشته های تحصیلی برای هدایت تحصیلی نهم به دهم

دانش آموزان نهمی قبل از ورود به پایه دهم باید انتخاب کنند که وارد دبیرستان یا هنرستان بشوند. هنرستان ها دونوع کاردانش و فنی حرفه ای دارند. شاخه های تحصیلی که هر یک از دانش آموزان نهمی برای ورود به متوسطه دوم می توانند آن را انتخاب کنند عبارتند از:

  • شاخه نظری
  • شاخه کاردانش
  • شاخه فنی حرفه ای
در ادامه بخوانید:  معرفی رشته مکانیک خودرو در شاخه فنی حرفه ای

۱- رشته های نظری

شاخه نظری خود به ۴ دسته تقسیم می گردد که شامل رشته های زیر است:

الف) علوم تجربی ب)ریاضی فیزیک ج)علوم انسانی د)معارف اسلامی

۲- رشته های فنی حرفه ای

الف) هنر ب)صنعت ج)خدمات د)خدمات

۳- رشته های کارودانش

الف) هنر ب)صنعت ج)خدمات د)خدمات

۴- رشته های خاص:

مثل افسری و خلبانی که داوطلب پس از اخذ مدرک دیپلم در هر یک از رشته های نظری یا فنی حرفه ای یا کاردانش میتواند اقدام کند.

برای رزرو اتخاب رشته حضوری یا تلفنی با دکتر معین الدین، همین حالا عبارت “هدایت تحصیلی پایه نهم” را به شماره ۰۹۱۰۰۸۴۸۵۸۱ پیامک نمایید.

معرفی رشته علوم انسانی برای هدایت تحصیلی پایه نهم

موضوع اصلی رشته انسانی، مطالعه مسایل مربوط به انسان است. زبان و ادبیات ملل مختلف، ادیان و مذاهب مختلف، علوم ورزشی، باستان شناسی، تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، جامعه شناسی، علوم اجتماعی و مردم شناسی، فلسفه و منطق، روانشناسی، مدیریت بخش های مختلف اقتصادی، بازرگانی و دولتی، مسایل مربوط به خانواده و علوم تربیتی از محورهای اصلی این رشته محسوب می شود.

برای توفیق در این رشته علاوه بر علاقه مندی به علوم انسانی و قدرت حافظه خوب، توانایی علمی در دروسی چون ادبیات، عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه و منطق و مطالعات اجتماعی از نیازهای اصلی به شمار می آیند.

اکثر مشاغلی که محور اصلی آن ها انسان می باشد، با علوم انسانی در ارتباط هستند. طی سال های اخیر استقبال در این رشته افزایش یافته است. این درحالی است که تعداد دانش آموزان قوی در این گروه کمتر از گروه های دیگر است.

اگر به رشته های حقوق، حسابداری، روانشناسی، ادبیات، مدیریت، فلسفه، جامعه شناسی، علوم سیاسی و دیگر رشته های مربوط به علوم انسانی علاقه مندید و آینده شغلی خود را در این رشته ها می بینید و در درس های حفظی قوی هستید؛ رشته علوم انسانی می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

اگر علاقه مند به حقوق دان شدن و حرفه وکالت هستید، رشته انسانی برای شما مناسب است. اگر توانایی مدیریت قوی دارید و تمایل به مدیریت کردن دارید، تمامی گرایش های مدیریت (صنعتی، بیمه، مالی، دولتی و…) جزو رشته اانسانی هستند. اکثر حقوق دانان، مدیران، فیلسوفان، روان شناسان، جامعه شناسان، اقتصاددانان کسانی بودند که در رشته علوم انسانی به تحصیل پرداختند.

معرفی رشته ریاضی فیزیک برای هدایت تحصیلی پایه نهم

همانگونه که از اسم این رشته مشخص است این رشته ارتباط تنگاتنگی با دو درس ریاضی و فیزیک دارد. فارغ التحصیلان این رشته عموما مهندسین آینده هستند؛ البته فضای واردشدن در رشته های غیر مهندسی نیز در این رشته وجود دارد. عموما دانش آموزانی می توانند در این رشته موفق باشند که در دروس ریاضی و فیزیک قوی باشند و قدرت تحلیل و محاسبات و سرعت عمل ذهنی و تجسم اجسام فضایی را داشته باشند.

همچنین دانش آموزانی که قصد ورود به رشته ریاضی را دارند باید به دروس ریاضی و فیزیک و حتی شیمی علاقه داشته باشند، از محاسبات و حل مساله نترسند؛ حوصله وقت گذاشتن برای حل یک مساله را داشته باشند و اهل تمرین حل کردن و مساله کار کردن باشند.

طبق قانون آموزش و پرورش یکی از شروط ورود به این رشته، نمره ریاضی بالاتر از ۱۴ و علوم بالاتر از ۱۳ می باشد. اما توصیه ما آنست که صرفا به نمره کسب شده در این دو درس توجه نکنید و براساس معیارهای دیگر همچون علاقه و استعداد سراغ رشته ریاضی بروید.

اگر بیشتر عاشق کار عملی هستید تا انجام کارهای تحلیلی و محاسباتی، توصیه می شود فنی حرفه ای یا کارودانش را به جای رشته ریاضی انتخاب کنید.

به جرات میتوان گفت که رشته ریاضی متنوع ترین رشته از نظر انتخاب رشته دانشگاهی است. در ادامه رشته هایی را که میتوان در دانشگاه از طریق رشته ریاضی انتخاب کرد، نام می بریم:

مهندسی برق – مهندسی کامپیوتر – مهندسی مکانیک – مهندسی عمران – مهندسی پزشکی – مهندسی معماری – مهندسی نفت – مهندسی شیمی – مهندسی صنایع – مهندسی هوافضا – مهندسی پلیمر – مهندسی مواد – مهندسی شهرسازی – مهندسی معدن – مهندسی اپتیک و لیزر – مهندسی راه آهن – مهندسی ایمنی – علوم کامپیوتر – معماری داخلی – فیزیک – ریاضی – آمار – مدیریت اطلاعات و ارتباطات – دکتری پیوسته بیوتکنولوژی – مهندسی کشاورزی – هوانوردی – فناوری اطلاعات – مهندسی انرزی – رشته های علوم پایه… (مثل ریاضی و فیزیک)

معرفی رشته علوم تجربی برای هدایت تحصیلی پایه نهم

برای موفقیت در این رشته قوی بودن و داشتن علاقه در درس های علوم تجربی دوره اول متوسطه و علوم زیستی، ریاضی و شیمی دبیرستان از اهمیت خاصی برخوردار است. دانش آموزانی که به ساختمان بدن موجودات زنده علاقه مند هستند و از مطالعه طبیعت (گیاهان، جانوران و محیط زیست) لذت می برند میتوانند در این رشته موفقیت به دست آورند.

یادگیری مطالب زیست شناسی نیاز به حافظه قوی دارد یعنی دانش آموز باید بتواند بسیاری از موضوعات دانش زیست شناسی را در ذهن خود تجسم کند و به خاطر بسپارد. همچنین افرادی که علاقه زیادی به کارهای آزمایشگاهی دارند و توانایی های لازم را در این خصوص دارا می باشند از کسانی محسوب می شوند که می توانند موفقیت هایی در این رشته به دست بیاورند.

در ادامه بخوانید:  مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم - از انتخاب رشته پایه نهم تا آینده ایده آل!

از نظر تنوع رشته های دانشگاهی گروه علوم تجربی، بعد از گروه ریاضی فیزیک در جایگاه دوم قرار دارد. نکته جالب توجه آنجاست که اکثر افرادی که این رشته را انتخاب می کنند به پزشکی علاقه مند هستند؛ اما توجه داشت که ظرفیت دانشگاه ها در این رشته محدود می باشد. بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی این گروه در مراکز درمانی و بهداشتی مشغول به کار می شوند.

از طریق رشته علوم تجربی میتوان رشته های گوناگونی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد مثل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، فیزیوتراپی، هوشبری، بینایی سنجی، زیست شناسی، صنایع غذایی، زمین شناسی، بهداشت محیط.

معرفی رشته علوم و معارف اسلامی برای هدایت تحصیلی پایه نهم

دانش آموزان در این رشته با دروس و مباحث اصلی از قبیل: اصول فقه، معارف اسلامی، تفسیر قرآن، اخلاق اسلامی، مبادی عربی، آشنایی با قرآن و… آشنا می شوند. باید به زبان و ادبیات عرب مسلط بوده و به آن علاقه مند باشد چرا که برای ورود به وادی قرآن و حدیث و مطالعه تاریخ و تمدن کشورهای مسلمان و کتب عرفانی و فلسفه اسلامی و یا تحقیق و مطالعه بر روی فقه و مبانی حقوق اسلامی، آشنایی با زبان عربی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

فارغ التحصیلان این رشته مجاز خواهند بود تا در رشته های دانشگاهی مربوط به گروه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل بدهند. همچنین برخی از موسسات آموزش عالی خاص مانند دانشگاه علوم و حدیث، از بین داوطلبین مذکور برای ادامه تحصیل در رشته های مذهبی و اسلامی دانشجو می پذیرد.

برای رزرو اتخاب رشته حضوری یا تلفنی با دکتر معین الدین، همین حالا عبارت “هدایت تحصیلی پایه نهم” را به شماره ۰۹۱۰۰۸۴۸۵۸۱ پیامک نمایید.

معرفی رشته های هنرستان برای هدایت تحصیلی پایه نهم

دوره هنرستان نیز خود به دو شاخه فنی حرفه ای و کارودانش تقسیم می شه.

فرق بین کارودانش و فنی حرفه ای در چیست؟!

در شاخه کاردانش بیشتر مباحث عملی است و ورود به این شاخه راحت تره ولی در شاخه فنی و حرفه ای دروس هم به صورت تئوری و هم عملی ارائه میشه و دروس آن به مراتب سخت تر از کارودانش است. پس ورود به فنی حرفه ای کمی سخت تر به نظر می رسه. البته مزیت کارودانش اینه که چون کارهای عملی بیشتری داره از این جهت تنوع بیشتری هم نسبت به فنی و حرفه ای دارد.

اما در نهایت اگه بخواید مشغول به کاری شوید و به بازار کار وارد بشید، در رشته کاردانشمهارتی رو یاد میگیرید و بلافاصله بعد از اخذ دیپلم می تونید مسئولیت شغلی رو بر عهده بگیرید. اما در رشته فنی و حرفه ای، دانش آموزان تربیت میشن برای اینکه بتونن در پایان دوره کاردانی به عنوان تکتسین وارد بازار کار بشن.

برای ادامه تحصیل در هر دو شاخه فنی حرفه ای و کارودانش، برای مقاطع بالاتر می توان اقدام کرد و از این لحاظ محدودیتی نیست. دروس این دو شاخه کاملا با یگدیگر متفاوت است. در شاخه فنی و حرفه ای بشتر با ریاضی و محاسبات سروکار دارند. در حالی که در شاخه کارودانش با هدف یادگرفتن دانش به صورت عملی وارد میشوند.

در هر صورت چیزی که تعیین کننده و مهمتره، اینه که علاقه و استعداد هر شخص در کدوم یکی از این دو شاخه بیشتره.

مزایای کارودانش:

در شاخه کار و دانش به علت اینکه دانش آموز طی دوران تحصیلش در مورد یک مهارت خاص تجربه کافی کسب میکنه، در آینده هم میتونه از مهارتش به سرعت درآمد کسب کنه. یکی دیگه از مزیت های رشته های کارودانش اینه که بعد از اتمام تحصیلات، مدرک رسمی به دانش آموز متناسب با مهارتش داده میشه و این مدرک برای او حکم تایید داره و هر جایی میتونه کارآمد باشه.

یک گواهی نیز بخاطر مهارت شغلی که طی این دوران به دست آورده داده میشه. همچنین گواهی کارورزی هم اخذ میکنه یعنی این دانش آموز شرایط کارورز بودن رو داره.

مزایای فنی حرفه ای:

رشته های فنی و حرفه ای بسیار کاربردی هستند. یعنی برخلاف رشته های نظری که دانش آموز باید حجم زیادی از مفاهیم حفظی و تئوری را به حافظه بسپارد در این شاخه از سال دهم کارگاه هایی دارند و در رشته ای که علاقه مند هستند مشغول تحصیل میشن بنابراین مزیت این شاخه در اینه که هنرجویان بعد از فارغ التحصیلی میتونن به راحتی وارد بازار کار بشن. همچنین اگه علاقه مند به ادامه تحصیل باشن به راحتی میتونن تا مقطع کاردانی ادامه تحصیل بدن و سپس در کنکور ناپیوسته تا مقطع کارشناسی ادامه تحصیل بدن و حتی میتونن تحصیلات خود را تا مقطع دکترا ادامه بدن.

شاخه فنی حرفه ای یا کارودانش هرکدام شامل ۴ دسته رشته تحصیلی میشوند:

  1. صنعت
  2. خدمات
  3. کشاورزی
  4. هنر

مشاغل شاخه فنی حرفه ای:

دانش آموزانی که از هنرستان های فنی و حرفه ای فارغ التحصیل میشن چون در کارگاه های مختلف کار عملی کردند و با دستگاه ها و ابزار آلات فنی و صنعتی آشنا هستند و نحوه کار با آنها رو یاد گرفتند؛ زمینه کاریابی و اشتغال آنها بیشتر از رشته های دیگست.

در ادامه بخوانید:  معرفی رشته علوم تجربی برای هدایت تحصیلی پایه نهم

اونها میتونن در کارخونه های تولیدی، مراکز خدماتی، شرکت ها و اداره ها کار کنن و یا کارگاه های خصوصی و تعاونی های تولیدی تاسیس کنن. این دانش آموزان میتونن به دو صورت زیر وارد بازار کار بشن:

گروه اول: مربوط به مشاغلیه که فارغ التحصیلان دوره ۳ ساله متوسطه دوم میتونن به عنوان کمک تکنسین به طور مستقیم به دست بیارن.

گروه دوم: مربوط به مشاغلیه که برای اشتغال در آن لازمه فارغ التحصیلان، دوره های آموزشی دوره کاردانی (تکنسین) و بالاتر (تکنسین ارشد و مهندس) رو بگذرونن و بعد وارد بازارکار بشن.

اعلام نتایج هدایت تحصیلی

نتیجه برگه هدایت تحصیلی پایه نهم با اعلام نتیجه امتحانات خرداد و شهریور صادر می­شود و سپس توسط مسئول ثبت نمرات، مدیر مدرسه و مشاوران تا اواسط تیر در اختیار همه دانش ­آموزان قرار خواهد گرفت. نتایج سوابق تحصیلی و رسیدگی­های روانشناسی در فرم ۶ و ۷ از سایت همگام منتشر خواهد شد اما هنوز زمان مشخصی برای آن تعیین نشده است. در فرم شماره ۶ که شامل سوابق تحصیلی و مشاوره­ای است، نمرات از ۱۰۰ محاسبه می­شود. این نوع فرم بیشتر برای توصیه تحصیلی ارائه می­گردد.

فرم شماره ۷ که فرم آخر است، براساس ظرفیت منطقه و سوابق تحصیلی دانش ­آموزان تهیه می­شود. ضریب درس ­های پایه هفتم و هشتم ۱ و پایه نهم ۳ است. بنابراین نمرات آخرین پایه دوره متوسطه اول بیشترین تاثیر را خواهد داشت. اولویت ­بندی رشته در فرم شماره ۷ تنها براساس عملکرد و ظرفیت صورت می­گیرد که با حروفی مانند «الف» و «ب» مشخص شده است.

منظور از «الف» در این فرم این است که دانش­ آموز بدون در نظر داشتن ظرفیت منطقه می­تواند با کسب حداقل نمره در رشته مورد نظر ثبت نام کند. اولویت «ب» به این معنی است که با توجه به میزان ظرفیت منطقه، دانش ­آموزانی که نمره بالایی کسب کرده­اند، برابر با ظزفیت اعلامی می­توانند ثبت نام کنند. در صورتی که دانش­ آموزان گروه «الف» انصراف دهند، دانش­آموزان با اولویت «ب» می­توانند به جای آن­ها ثبت نام کنند.

آزمون جبرانی هدایت تحصیلی پایه نهم

درصورتی که گروهی از دانش ­آموزان نتوانسته باشد حدنصاب نمره را در هر یک از رشته­ های مختلف کسب کنند، می­توانند از طریق تکمیل فرم درخواست تعیین رشته مجدد در آزمون جبرانی که در شهریور ماه برگزار می­شود، شرکت کنند. توجه داشته باشید که حد نصاب هر یک از رشته­ ها، به نمرات هر ۳ سال متوسطه اول بستگی دارد. با کسب حدنصاب نمره، دانش ­آموزان می­توانند به راحتی در مدارس غیر دولتی و دولتی در صورت وجود ظرفیت ثبت نام کنند.

نمره آزمون انتخاب رشته برای هدایت تحصیلی پایه نهم در معدل کل دانش ­آموزان ندارد. این نمره مانند امتحانات شهریور محاسبه و در کارنامه و فرم ­های هدایت تحصیلی ثبت می ­شود. این نمره تنها برای انجام هدایت تحصیلی استفاده می­شود. مدیران هر مدرسه برگه­ های انتخاب رشته مجدد را در اختیار محصلان قرار می­دهند. این فرآیند توسط اداره آموزش و پرورش محل، تایید شود. دانش­ آموزان می­توانند بعد از اعلام نتایج این آزمون مجدد، اقدام به انتخاب رشته کنند.

آیا امکان تغییر رشته بعد از هدایت تحصیلی وجود دارد؟

درصورتی که یک دانش ­آموز پس از ورود به هر یک از رشته ­ها، نتواند به تحصیل خود ادامه دهد، باید از طریق مراجعه به مدیر یا مشاور مدرسه فرم تغییر رشته را دریافت و تکمیل کند. درصورتی که دانش آموزان پس از شرکت در امتحانات خرداد و شهریور حدنصاب نمره را در رشته جدید خود دریافت کند، می­تواند با قبولی در دروس مرتبط دیگر شاخه­ ها یعنی نظری، فنی حرفه­ای و کار و دانش وارد رشته دیگری شود.

درصورتی که هر یک از دانش ­آموزان بخواهد که در پایه یازدهم رشته جدیدی را انتخاب کند، تنها قادر خواهد بود که در همان شاخه انتخاب رشته کند چرا که باید برای گرفتن مدرک دیپلم در یک شاخه، درس ­های آن پایه را پاس کرده باشد.

جمع­ بندی

هدایت تحصیلی پایه نهم در آینده تحصیلی و شغلی همه دانش آموزان تاثیر بسزایی دارد. تمام مراحل و نکات ذکر شده در این مقاله کمک شایانی به همه دانش­ آموزان خواهد در انتخاب رشته نهایی خود خواهد کرد. برای راهنمایی­ های بیشتر توصیه می­شود که به یک مشاور تحصیلی حرفه ای مراجعه کنید.

دانش آموزان باید به این نکته توجه داشته باشند که مهترین عوامل برای انتخاب مسیر تحصیلی-شغلی آینده شما، توانایی ها و علایق شماست. برای شناخت درست توانایی ها و علایق خود (استعداد و رغبت) به کمک مشاوران و متخصصین مجرب و همچنین انجام تست های شناخت رغبت و شخصیت، انتخابی درست را رغم بزنید.

برای رزرو اتخاب رشته حضوری یا تلفنی با دکتر معین الدین، همین حالا عبارت “هدایت تحصیلی پایه نهم” را به شماره ۰۹۱۰۰۸۴۸۵۸۱ پیامک نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید