برنامه روزهای قبل از آزمون سراسری

0
2025
برنامه روزهای قبل از آزمون سراسری
برنامه روزهای قبل از آزمون سراسری

یادآوری نکات مهم به داوطلبان آزمون سراسری در آخرین ساعات مانده به کنکور اهمیت زیادی دارد تا داوطلبان بتوانند خود را برای یکی از بزرگترین ماراتن های دوران تحصیل آماده کنند. توصیه هایی که می تواند به داوطلب کنکوری برای گرفتن نتیجه بهتر کمک کند:

۱- تمرکز و دوری از استرس

می توانید از استرس دوری کنید. یکی از ویژگی های طبیعی رویارویی با اتفاقات ویژه و غیرقابل تکرار، ظهور پدید اضطراب است. و هرچه میزان معلومی و ریسک در آن بیشتر باشد میزان اضطراب نیز به همان نسبت بیشتر است.

از جنبه دیگر هرچه نتیجه قابل پیشبینی با نتیجه دلخواه فاصله بیشتری داشته باشد، باز هم به اضطراب منجر خواهد شد. با تمام مشکلاتی که در رقابت میلیونی کنکور در ایران وجود دارد، می توان با درایت، تاُمل و تیزبینی تمام روزهای نزدیک کنکور را سپری کرد.

از تکنیک های زیر برای افزایش تمرکز استفاده کنید:

  1. به شکست فکر نکنید و برای شکست برنامه ریزی نکنید.
  2. به جای سیر در رویاهای غیرواقعی، با تکیه بر واقعیت خود سعی کنید کمی بهتر از آن در کنکور ظاهر شوید و ربای همان میزان پیشرفت نیز تلاش کنید.
  3. از دور باطل «اضطراب – کم کاری – اضطراب» پرهیز کنید و درصورت نگرانی از سیکل بازخورد منفی یعنی «اضطراب – تلاش – کاهش اضطراب» بهره ببرید.
  4. هر چند روز یک بار در کنکور خانگی شرکت کنید و می دانید که بالاخره آزمون سراسری هم یک آزمون مثل همین آزمون هاست.
  5. به اصل «عادی بودن» معتقد باشید و بدانید که با بی خوابی و شب بیداری یا فشرده کاری در چند روز تغییر زیادی در نتیجه حاصل نخواهد شد. بنابراین برنامه «آهسته و پیوسته» خود را ادامه دهید؛ حتی اگر در سطح متوسط یا پایین قرار گرفته باشد.
  6. پراکنده کاری نکنید و حول برنامه خویش که بیشتر به آزمون اصلاح (try and true) تکیه دارد متمرکز شوید.

۲- ساعت خوابتان را منظم کنید، غذای خوب بخورید، ورزش کنید.

شاید تا این هفته برنامه خواب و استراحتتان را نسبت به برنامه ریزی درس خواندنتان تنظیم کرده باشد. بعضی از شما شب ها و در زمان خلوتی خانه عادت به درس خواندن داشتید و بعضی های دیگر درس خواندن در طول روز به خصوص صبح ها را ترجیح می دادید.

در ادامه بخوانید:  ۲۰ نکته کوتاه و بکر برای مدیریت بهینه زمان

با این حال در هفته پایانی بهتر است همه عادت ها را کنار بگذارید و در یک ساعت مشخص بخوابید. پیشنهاد ما به شما این است که حدود ساعت ۱۰ تا ۱۱ شب حتما بخوابید و حتی اگر خوابتان نمی آید روی تختتان دراز بکشید و با بستن چشم ها به مغزتان استراحت دهید. بهتر است صبح ساعت ۷ بیدار شوید چون ۴۰دقیقه طول میکشد تا سیستم اعصاب مرکزی شما آماده سرویس دهی شود. بنابراین باید ساعتی بیدار شوید که سیستم عصبی تان حداکثر یک ساعت زمان برای آماده شدن داشته باشد. این تمرین خوبی است تا در روز آزمون آماده و سرحال باشید.

مغز شما در روز کنکور از انرژی استفاده می کند که شما آن را در روزهای قبل ذخیره کرده اید. در هفته پایانی مصرف میوه ها و سبزیجات تازه، خرما، عسل، انجیر و مغز گردو را حتما در برنامه غذایی تان قرار دهید. این را فراموش نکنید که در روز امتحان باید حدود ۴ تا ۵ ساعت روی صندلی سفت و سخت امتحان بنشینید. بنابراین از حالا باید فکری برای تقویت عضلات بدنتان کنید. لازم نیست بدنتان را در هفته پایانی با ورزش های سنگین خسته کنید. شما می توانید با چند حرکت کششی سبک و ساده در منزل عضلات خودتان را تقوقیت کنید. روانشناسان در تمام توصیه های خود تاکید خاصی بر تاثیر آب بر آرامش روانی دارند. بنابراین در هفته باقی مانده تا آزمون می توانید یک تا دو جلسه به استخر بروید و آرام شنا کنید یا در آب راه بروید.

۳- درس نخوانید، مرور کنید و تست بزنید.

اوایل هفته آخر تا روز قبل از کنکور روزهای آرامی را پشت سر بگذارید. بیشترین تکیه خود را بر روی مرور خلاصه درس ها و نوت هایی که قبلا برداشتید بگذارید. در دروس عمومی واژگان، تاریخ ادبیات، معانی و مفاهیم کلمات را مرور کنید. در قواعد دروس عربی، زبان انگلیسی و زبان فارسی نیمی از وقت خود را به مرور درس ها و نیمی را به بررسی تست اختصاص دهید. در دروسی مثل زیست و شیمی ۷۰% وقت مطالعه باید صرف مرور درس و ۳۰% صرف تست زدن گردد. در ریاضی و فیزیک و مباحث محاسبه ای شیمی ۷۰% وقت برای تست و ۳۰% برای مرور مطالب و یادداشت های دروس اختصاص یابد. در رشته علو انسانی بهتر است خط کشی ها، خلاصه ها و یادداشت های همه مطالب مرور شود و کتاب ها کنار گذارده نشود.

در ادامه بخوانید:  6 روش افزایش اراده برای درس خواندن و مطالعه

۴- یک برنامه ریزی سبک و کارآمد داشته باشید.

برنامه ریزی، شرط لازم برای موفقیت در کنکور است. این حرف، تکراری ترین و شاید اعصاب خردکن ترین جمله ای است که کنکوری ها در سال کنکورشان می شنوند و گرچه درست است؛ آنقدر کلی است که به هیچ دردی نمی خورد. تا کنکور چند روز بیشتر باقی نمانده؛ چه با برنامه درس خوانده باشید چه بی برنامه، اگر در این فرصت باقی مانده برنامه درست و حسابی نداشته باشید زحمتتان خدای ناکرده بر باد می رود. تابستان قبل از شروع سال دوازدهم، تعطیلات عید نوروز و این چند روز باقی مانده به کنکور؛ مشاوران آموزشی به این سه مقطع زمانی می گویند: مقاطع استراتژیک. کنکوری ها اکنون در سومین موقعیت استراتژیکشان قرار گرفته اند. بی برنامه بودن در هر یک از این سه مقطع خطرناک است و در این سومی خطرناکتر.

در این روزهای آخر باید چکار کرد؟

درس جدید نخوانید. هرقدر خوانده اید دیگر بس است. اگر شما ۸۰% از مباحث کنکور را با کیفیت ۱۰۰% خوانده باشید بهتر است از داطلبانی که ۱۰۰% مباحث کنکور را با کیفیت ۸۰% خوانده اند. خلاصه اینکه، روزهای آخر وقت جدیدخوانی نیست؛ بلکه وقت دوباره خوانی است. فقط باید مرور کنید؛ اما چگونه؟ جواب این سوال برمی گردد به اینکه شما موقع درس خواندنتان طی سال تحصیلی، چگونه درس خوانده باشید. اگر در طول سال، موقع درس خواندن و تست زدن با علامت گذاری جلو می رفتید و مشخص می کردید که کجاها ضعفتان بیشتر است و کدام تست ها را اشتباه می زدید خوش به حالتان! کارتان ساده میشود. برای «دوباره خوانی» می توانید از مرور همان تست های علامت خورده استفاده کنید. البته اهمیت تست زنی در دروس اختصاصی بیشتر از دروس عمومی است. دروس عمومی (و به ویژه دو درس ادبیات و دین و زندگی) را می توانیم با خلاصه نویسی و یا نشانه گذاری هایی که در کتاب و جزوه تان ایجاد کرده اید، دوره کنید.

هنگام مرور – یا به اصطلاح دوره – مباحث درسی باید به دو نکته مهم توجه کنید:

  1. همیشه از درس ها و مباحثی شروع به دوره کنید که ضعف بیشتری در آن ها احساس می کنید.
  2. اولویت را به مرور درس ها و مباحثی که مدت بیشتری از مطالعه شان گذشته است بدهید؛ اما حواستان به این نکته هم باشد که اگر بخواهید در مرور هم از همان روش های مرسوم مطالعه استفاده کنید، برای یک مرور جامع، لااقل به یک فرصت ۶ماهه نیاز دارید و در این چند روز باقی مانده کاری از پیش نمی برید.
در ادامه بخوانید:  20 نکته کاربردی برای بهبود مطالعه

مرور صرفا به معنای تکرار مطالعه نیست. در انتهای مرور مطالب هر درس، باید بتوانید مطالب درسی را خلاصه تر و منظم تر به ذهن بسپارید یعنی قرار نیست که در مرور هم روی تمام جزئیات بی اهمیت و یا مطالبی که از پیش آموخته اید بی جهت تاکید کنید بلکه باید سعی کنید با درک مفاهیم اصلی بین آموخته هایتان ارتباط برقرار کنید. با این حساب، هدف مرور عبارتست از جمع بندی مطالب، ایجاد پل های ارتباطی بین مباحث مختلف، سازمان دهی و فراگیری مفهومی مطالب درسی.

همه درس ها را نمی شود و نباید یک جور خواند و دقیقا به همین ترتیب، همه درس ها را نمی شود و نباید یک جور مرور کرد. در مرور درس هایی مانند ریاضیات و فیزیک اهمیت تست زنی بیشتر از مطالعه متن کتاب و جزوه درسی است. برای مرور این دروس، بهتر است مفاهیم اساسی و حتی نکته های ریز را در قالب حل و تمرین تست های جامع درک کنید. حل مفهومی تست های کمتر و یادگیری عمیق تر مفاهیم درسی، ارجحیت دارد به حل سطحی و روخوانی تست های فراوان، یعنی اگر شما ۱۰۰ تست فیزیک را ۵بار بزنید و مرور کنید و با ریزه کاری های طرح تست آشنا شوید، خیلی موثر تر است از اینکه ۵۰۰ تست فیزیک را یکباره و یکجا بزنید و بگذرید.

در حل تست های این دروس (ریاضی و فیزیک) ضرورت دارد که دست به قلم شوید و تا رسیدن به جواب نهایی، تست را دنبال کنید. اما در مرور درس هایی مانند دین و زندگی، ادبیات و زیست شناسی اهمیت مطالعه متن کتاب و جزوه درسی بیشتر است از حل تمرین یا تست های متعدد. البته در مباحثی از دروس شیمی یا زیست شناسی که با حل مسئله یا مفاهیم پیوسته سروکار دارید. در مرور درس هایی مانند عربی و زبان انگلیسی هم می شود گفت که اهمیت تست زنی با اهمیت مطالعه متن کتاب و جزوه تقریبا هم تراز است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید