مشاوره کنکور فنی حرفه ای

0
2093
مشاوره کنکور فنی حرفه ای

شاخه فنی و حرفه‌ای یکی از شاخه‌هایی است که داوطلبان علاقه خاصی به آن دارند. در ابتدا دانشجویان هنرستان های فنی و حرفه‌ای بعد از گذراندن دوره یازدهم می‌توانستند با قبولی در آزمون وارد دانشگاه شوند. اما از سال ۹۸ به بعد با تصویب مجلس در خصوص اینکه شاخه فنی و حرفه‌ای نیز مانند شاخه نظری باید مقطع دوازدهم را سپری کنند. شاخه فنی و حرفه‌ای قبل از ورود به دانشگاه انتخاب‌های متعددی را پیشرو دارند، در نتیجه قبل از ورود باید یکی از آنها را انتخاب کنند. داوطلبان باید قبا از رفتن به هنرستان فنی و حرفه‌ای و قبل از ورود به دانشگاه باید درباره این شاخه اطلاعات کافی را داشته باشند تا بتوانند باتوجه‌به علاقه و استعدادهایی که در خود می‌بینند رشته موردنظر خود را انتخاب و در این راه موفق شوند. به همین منظور برای راهنمایی در این امر به شما علم دوستان در این مقاله می‌کوشیم تا اطلاعات کافی را در زمینه مشاوره کنکور فنی حرفه ای و انتخاب رشته به شما عزیزان بدهیم تا بتوانید هم بهترین مشاور را برای خودتان انتخاب کنید و هم بهترین رشته را برگزینید. پس حتماً تا پایان همراه ما باشید.

همچنین در ویدئوی زیر می توانید به طور کامل و مفصل با بحث مشاور کنکور فنی حرفه ای و سایر رشته ها آشنا شوید و اطلاعات خوبی را درباره آن کسب کنید که پیشنهاد می کنم حتماً آن را هم مشاهده کنید.

اهمیت مشاوره کنکور فنی حرفه ای

اگر جز رشته های دارای کنکور فنی و حرفه ای هستید و یا می خواهید در دانشگاه در این رشته ها پذیرفته شوید، می توانید از یک مشاوره کنکور فنی حرفه ای خبره کمک بگیرید. در واقع مشاوره برای تمام رشته ها از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که وقتی شروع به انتخاب یک مسیر جدید می کنیم، لازم است از یک فرد آگاه راهنمایی کسب کنیم. شاخه‌های کاردانش و فنی حرفه‌ای باید به چشم بهتری به این امر نگاه کنند. دلیل تاکید در این موضوع تغییرات چشم‌گیری است که در سال ۱۴۰۰ روی داده است. این تغییرات شامل:

 1. رشته‌های بدون آزمون و کاهش رشته‌های با آزمون
 2. اجازه به دانش‌آموزان شاخه نظری برای انتخاب رشته‌های فنی
 3. اعلان زودهنگام زمان ثبت‌نام و برگزاری آزمون و انتخاب رشته

اگر قصد انتخاب مشاوره کنکور فنی حرفه ای برای خود را دارید و می خواهید بهترین مشاور کنکور فنی حرفه ای را برای خودتان انتخاب کنید، تا پایان همراه ما باشید تا یک پیشنهاد و نکته فوق العاده به شما بیان کنیم.

اهمیت مشاور کنکور فنی حرفه ای

چرا به خدمات مشاوره کنکور فنی حرفه ای نیاز داریم؟

در سال‌های اخیر ورود دانش‌آموزان به رشته‌های فنی و حرفه‌ای سرعت بیشتری پیدا کرده است و بسیاری از آنان ترجیح می‌دهند تا به جای رشته‌های نظری، وارد رشته‌های فنی و حرفه‌ای شوند. این رشته‌ها تنوع بسیار بالایی دارد و برای افرادی که به آینده شغلی و کسب مهارت اهمیت زیادی می‌دهند، گزینه بسیار مناسبی هستند. به علاوه کنکور ورودی برای دوره‌های کاردانی، برای بسیاری از این رشته‌ها در سال‌های اخیر حذف شده است. در این رشته‌ها ملاک ورود به دانشگاه‌ها، نمرات و سوابق تحصیلی است. اما مشاوره کنکور فنی حرفه ای چه کمکی به این دانش آموزان می‌کند و مشاوره چه نقشی در موفقیت آنان دارد؟ در ادامه این موضوع را بررسی می‌کنیم:

۱٫ تغییرات گسترده در کنکور فنی و حرفه‌ای

کنکور فنی و حرفه‌ای و نیز پذیرش دانشجو در رشته‌های گوناگون این دانشگاه‌ها، هر ساله با تغییرات زیادی همراه است. زمان آزمون، دروس مطرح شده در این آزمون‌ها، ظرفیت رشته‌ها و نیز موارد دیگر هر ساله مورد بازبینی قرار می‌گیرند و تغییرات زیادی از طرف سازمان سنجش در آن‌ها صورت می‌گیرد. شما به عنوان دانش‌آموز ممکن است از این تغییرات بی‌خبر باشید و یا دیرتر از دیگران از آن‌ها آگاه شوید. ارتباط مستمر با یک مشاوره کنکور فنی حرفه ای به شما به عنوان یک داوطلب ورود به دانشگاه، کمک می‌کند همیشه به روز باشید و حتی یک قدم از دیگران جلوتر حرکت کنید. این آگاهی به شما کمک می‌کند تا به تلاش‌هایتان جهت بدهید و در مسیر درست قدم بردارید.

۲٫ تنوع بسیار بالا در رشته‌های فنی و حرفه‌ای

رشته‌های فنی و حرفه‌ای تنوع بسیار بالایی دارند. در هر زیر گروه رشته‌های بسیار متنوعی وجود دارد که برخی از آن‌ها بدون کنکور است و برای برخی دیگر برای دانشگاه‌های دولتی آزمون کنکور برگزار می‌شود. ورود به رشته‌هایی که کنکور ورودی دارند به تازگی برای دانش‌آموزان در رشته‌های دیگر و یا حتی برای دانش‌آموزان دوره‌های نظری و دبیرستانی هم مجاز شده است. مشورت و راهنمایی‌های مشاور به شما کمک می‌کند که انتخاب رشته بهتری داشته باشید و در آزمون‌ها نمره بهتری کسب کنید.

تنوع بسیار بالا در رشته های فنی حرفه ای

۳٫ بدون آزمون شدن بسیاری از رشته‌ها

همان طور که گفتیم میزان تغییرات در آزمون‌های ورودی به دانشگاه و نیز برای پذیرش در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای بسیار زیاد است. یکی از این تغییرات گسترده در این رشته‌ها، بدون آزمون شدن تعداد بسیار زیادی از این رشته‌ها در سال‌های اخیر بوده است. امروزه ورود به دانشگاه برای درصد بالایی از رشته‌های فنی و حرفه‌ای نیازی به قبولی در کنکور ندارد و فقط از طریق معدل و نمرات دانش آموز انجام می‌شود. ارتباط مستمر با یک مشاوره کنکور فنی حرفه ای در این زمینه فواید زیادی دارد. مشاور می‌تواند هم برای رشته‌های با کنکور و هم برای رشته‌های بدون کنکور برای شما برنامه‌ریزی دقیق‌تری انجام دهد و شما را برای ورود به دانشگاه با توجه به تغییرات و آزمون‌ها، بهتر آماده نگه دارد.

در ادامه بخوانید:  مشاور کنکور زبان

۴٫ اجازه یافتن دانش آموزان رشته‌های نظری برای ورود به کنکور فنی و حرفه‌ای

یکی از تغییرات مهم در قوانین آزمون دانشگاه در رشته‌های فنی و حرفه‌ای این موضوع بوده است که داوطلبان رشته‌های نظری نیز از این به بعد می‌توانند در این آزمون و برای ورود به دانشگاه با دانش آموزان فنی و حرفه‌ای رقابت نمایند. این دانش آموزان با توجه به تفاوت در منابع و کتاب‌هایی که لازم است مطالعه نمایند به مشاوره کنکور فنی حرفه ای نیاز بیشتری نیز دارند.

رشته های خاص هنرستان های فنی حرفه ای

هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای در بعضی از رشته‌ها، این امکان را برای دانش‌آموزان فراهم کرده که بعد از گذراندن دوره دوازدهم و فارغ‌التحصیل شدن با گذراندن دوره تکنسین وارد بازار کار شوند تحصیل در این‌گونه رشته‌ها مخاطب خاص خود را دارد و باقی رشته‌های فنی و حرفه‌ای باید از طرق قبولی در کنکور وارد دانشگاه شوند.

ویژگی های هنرستان های فنی حرفه ای

رشته‌های فنی و حرفه‌ای دارای کنکور

رشته‌هایی که نیازمند کنکور هستند عبارت‌اند از:

 • نقشه‌برداری
 • مکانیک خودرو
 • تأسیسات
 • گرافیک
 • الکتروتکنیک
 • حسابداری
 • معماری
 • نقشه‌کشی
 • شبکه و نرم‌افزار

برای موفقیت در این رشته‌ها باید قبل از کنکور برنامه‌ریزی مناسبی داشت و از یک مشاور خبره در این زمیه کمک گرفت که در مقاله مشاوره کنکور، این موضوع را به صورت کامل توضیح داده ایم که می توانید آن را هم مطالعه کنید.

بررسی تمام رشته های فنی حرفه ای دارای کنکور

در این بخش قصد داریم توضیحات مهم و کاربردی برای شما درباره مشاوره کنکور رشته های مختلف فنی حرفه ای به شما بدهیم که می تواند کمک زیادی به شما بکند.

مشاوره کنکور کامپیوتر

این رشته از محبوب‌ترین رشته‌ها در فنی و حرفه‌ای است. خواندن کتاب درسی برای این رشته را باید در اولویت قرارداد. کتاب‌های نام‌برده شاخه فنی و حرفه‌ای است. برای رشته کامپیوتر در کنکور یک سهم در نظر گرفته شده در این بخش باتوجه‌به ضریب و اهمیت آن دسته‌بندی‌شده است به این معنی که اگر شما تعداد پاسخ‌های صحیح بیشتری در دروس دارای ضریب بالاتر داشته باشید، شانس بیشتری در آزمون خواهید داشت.

کتاب‌ها عبارت‌اند از:

 • زبان خارجی ۱ و ۲، فارسی ۳، عربی ۳، تعلیمات دینی ۳؛ ضرایب دروس {۳}
 • دروس پایه شامل، ریاضی ۱ ، ۲ و ۳، شیمی، فیزیک؛ ضرایب دروس {۶}
 • کتاب شایستگی غیرفنی، کاربرد فناوری‌های نوین، کارگاه نوآوری و کارآفرینی، الزامات محیط کار، اخلاق حرفه‌ای؛ ضرایب دروس {۳}
 • کتاب شایستگی فنی، دانش فنی پایه، دانش فنی تخصصی، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های رایانه‌ای، تولید محتوای الکترونیک و برنامه‌سازی، توسعه برنامه‌سازی و پایگاه‌داده، پیاده‌سازی سیستم‌های اطلاعاتی و طراحی وب، نصب و نگهداری تجهیزات شبکه و سخت‌افزار، تجارت الکترونیک و امنیت شبکه؛ ضرایب دروس {۱۲}

پیشنهاد می کنم اگر می خواهید بیشتر درباره این رشته و شرایط کنکور و مشاوره آن بدانید، حتماً مقاله مشاوره کنکور کامپیوتر را نیز مطالعه کنید.

محبوب ترین رشته فنی حرفه ای

مشاوره کنکور تربیت بدنی

رشته تربیت‌بدنی از تنوع بالایی برخوردار است، تشکیل شده از ۳۶ رشته متفاوت که فقط ۹ مورد از آنها نیازمند کنکور است.

 • دروس عمومی این رشته، زبان انگلیسی ۱ و ۲، فارسی ۳، عربی ۳، دینی ۳؛ ضرایب دروس نام‌برده {۳}
 • دروس پایه، ریاضی ۱ و ۲، زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک؛ ضرایب دروس {۶}
 • کتاب شایستگی غیرفنی، کاربرد فناوری‌های نوین، کارگاه نوآوری و کارآفرینی، الزامات محیط کار، اخلاق حرفه‌ای؛ ضرایب {۳}
 • کتاب شایستگی غیرفنی، توسعه سلامت و سبک زندگی با ورزش، پرورش مهارت‌های جسمانی حرکتی، عملیات تکمیلی اصلاحی ورزش‌ها، توسعه مهارت‌های حرکتی با توپ، توسعه مهارت هلی چابکی ذهنی، توسعه مهارت‌های رزمی هدفی، دانش فنی تخصصی، دانش فنی پایه؛ ضرایب دروس {۱۲}

پیشنهاد می کنم اگر می خواهید بیشتر درباره این رشته و شرایط کنکور و مشاوره آن بدانید، حتماً مقاله مشاوره کنکور تربیت بدنی را نیز مطالعه کنید.

مشاوره کنکور رشته تربیت بدنی

مشاوره کنکور الکتروتکنیک

دانشجویان می‌توانند با فارغ‌التحصیلی در این رشته در زمینه برق و شاخه‌های آن مشغول شوند. ضرایب کتاب‌ها در این رشته به شرح زیر است:

 • کتاب‌های عمومی، تعلیمات دینی ۳ ، فارسی ۳، زبان خارجی ۱ و ۲، عربی ۳؛ ضرایب دروس در این رشته {۳}
 • کتاب‌های پایه، ریاضی ۱، ۲ و ۳، شیمی، فیزیک؛ ضرایب دروس {۶}
 • کتاب‌های شایستگی غیرفنی، کاربرد فناوری‌های نوین، اخلاق حرفه‌ای، الزامات محیط کار، کارگاه نوآوری و کارآفرینی؛ ضرایب دروس {۳}
 • کتاب‌های شایستگی فنی، دانش فنی پایه، دانش فنی تخصصی، طراحی و سیم‌کشی برق ساختمان‌های مسکونی، طراحی و نصب تأسیسات جریان ضعیف، طراحی و نصب تأسیسات حفاظتی و ساختمان های هوشمند، کابل‌کشی و سیم‌پیچی ماشین‌های الکتریکی، نصب و تنظیم تابلوهای برق فشار ضعیف، طراحی و اجرای رله‌های قابل‌برنامه‌ریزی؛ ضرایب دروس {۱۲}

پیشنهاد می کنم اگر می خواهید بیشتر درباره این رشته و شرایط کنکور و مشاوره آن بدانید، حتماً مقاله مشاوره کنکور الکتروتکنیک را نیز مطالعه کنید.

مشاوره کنکور رشته الکتروتکنیک

مشاوره کنکور حسابداری

این رشته نیز مانند رشته‌های نام بره شده در بالا است. ضرایب دروس عبارت‌اند از:

 • کتاب‌های عمومی با ضرایب ۳
 • کتاب‌های شایستگی فنی با ضریب ۱۲
 • کتاب‌های شایستگی غیرفنی با ضریب ۳
 • و کتاب‌های پایه با ضریب ۶

پیشنهاد می کنم اگر می خواهید بیشتر درباره این رشته و شرایط کنکور و مشاوره آن بدانید، حتماً مقاله مشاوره کنکور حسابداری را نیز مطالعه کنید.

مشاوره کنکور مکانیک خودرو

دیگر رشته مهم فنی حرفه ای که دارای کنکور است، مکانیک خودرو است. فارغ التحصیلان این رشته بازار کار بسیار خوبی دارند و همیشه مشغول به کار هستند. دروس مهم این رشته که کنکور دارند عبارتند از:

 • دروس عمومی شامل: زبان ۱ و ۲، دینی ۳ ،عربی۳ ،فارسی۳
 • دروس پایه شامل: ریاضی ۱ و ۲ و ۳ ،شیمی، فیزیک
 • دروس غیر فنی: الزامات محیط کار، مدیریت تولید، کارگاه نوآوری و کارآفرینی، اخلاق حرفه ای
 • دروس فنی شامل: دانش فنی پایه، دانش فنی تخصصی، سرویس و نگهداری خودروهای سواری، تعمیرات مکانیکی موتور،تعمیرات گیربکس و دیفرانسیل، تعمیرات سیستم تعلیق ، فرمان و ترمز خودرو، تعمیرات سیستم سوخت و جرقه، تعمیرات سیستم های برقی خودرو
در ادامه بخوانید:  مشاوره کنکور هنر

پیشنهاد می کنم اگر می خواهید بیشتر درباره این رشته و شرایط کنکور و مشاوره آن بدانید، حتماً مقاله مشاوره کنکور مکانیک خودرو را نیز مطالعه کنید.

لیست رشته های بدون کنکور فنی حرفه ای

از کنکور ۱۴۰۰ به بعد رشته‌های معماری، گرافیک، صنایع غذایی و تأسیسات مکانیکی پذیرش بدون کنکور دانشجو می‌پذیرد. در ثبت‌نام بدون کنکور نیز باید با مطالعه دفترچه از زمان ثبت‌نام آگاه شوند. لیست رشته‌های بدون کنکور در رشته فنی و حرفه‌ای به شرح زیر است:

 • اداری و گردشگری
 • ساخت و تولید
 • صنایع فلزی
 • صنایع چوب و مبلمان
 • تأسیسات مکانیکی
 • طراحی و دوخت
 • معماری داخلی
 • علوم دریایی
 • امور اداری
 • تربیت کودک و مدیریت خانواده
 • چاپ
 • عمران
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع نساجی
 • متالوژی
 • سرامیک
 • ماشین‌آلات کشاورزی
 • صنایع غذایی
 • تربیت کودک و مدیریت خانواده
 • امور دامی
 • امور باغی
 • موسیقی

اگر شما در هر کدام از این رشته ها در هنرستان تحصیل می کنید و یا قصد دارید در دانشگاه آن ها را انتخاب کنید، می توانید دست از خواندن این مقاله بردارید و به سراغ شرایط پذیرش دانشگاه این رشته ها بروید تا هر چه زودتر خود را آماده کنید و شرایط را ایجاد کنید.

برنامه‌ریزی تحصیلی توسط مشاوره کنکور فنی حرفه ای برای رشته‌های بدون آزمون

امروز و در سال ۱۴۰۱ کنکور ورودی برای بسیاری از رشته‌های فنی و حرفه‌ای برای ورود به دانشگاه و دوره‌های کاردانی برداشته شده است. درصد بالایی از دانش‌اموزان فنی و حرفه‌ای می‌توانند بدون داشتن استرس درباره آزمون‌های کنکور، وارد دانشگاه شوند و ادامه تحصیل دهند. اما هنوز هم ضوابط سفت و سختی برای ورود به دانشگاه در این رشته‌ها وجود دارد. ورود به دانشگاه‌ها در این رشته‌ها از طریق بررسی سوابق تحصیلی دانش آموزان انجام می‌شود. این به آن معنا است که معدل و نمرات شما در طول سال تحصیلیبرای ورود به دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و از این طریق پذیرش در دانشگاه‌ها به انجام می‌رسد.

این امر اهمیت یک برنامه ریزی تحصیلی مستمر و سه ساله را برای دانش اموزان فنی و حرفه‌ای، دو چندان می‌کند. دانش آموزان فنی و حرفه‌ای باید برای موفقیت در ورود به دانشگاه تلاش خود را از ابتدای ورود به دبیرستان آغاز نمایند. استفاده از کمک و راهنمایی یک مشاوره کنکور فنی حرفه‌ای خوب می‌تواند کمک بزرگی برای دانش آموزان در این رشته‌ها باشد. مشاور در این زمینه‌ها به دانش آموز کمک می‌کند:

 • مشاوره و راهنمایی در مورد رشته‌هایی که می‌تواند بدون کنکور وارد دانشگاه شود.
 • دروس و ضرایبی از آن‌ها که برای ورود به دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • برنامه ریزی تحصیلی مستمر برای کسب بهترین نمرات در آزمون‌های فنی و حرفه‌ای در طول تحصیل و بالا بردن معدل
 • راهنمایی درباره تغییرات و اخبار جدید پذیرش دانشجو در رشته‌های گوناگون فنی و حرفه‌ای

مشاوره کنکور فنی حرفه ای برای رشته‌های بدون کنکور

برنامه‌ریزی تحصیلی توسط مشاوره کنکور فنی حرفه ای برای رشته‌های دارای کنکور

با توجه به این که رشته‌های پرطرفدار در این زمینه دارای کنکور است، اهمیت استفاده از خدمات و راهنمایی‌های مشاور کنکور بیشتر شده است. در سال گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر برداشته شدن کنکور فنی و حرفه‌ای در همه رشته‌ها و دانشگاه‌ها مطرح شده بود اما هنوز هم برای رشته‌های پرمتقاضی و دانشگاه‌های دولتی، کنکور برگزار می‌شود. با توجه به این که رقابت در این رشته‌ها و در بین دانش آموزان بسیار شدید است، مشاوره تحصیلی و مشاوره کنکور برای این دانش آموزان اهمیت بسیار زیادی دارد. مشاوره کنکور فنی حرفه ای به دانش آموزان در موارد زیر کمک می‌کند:

 • آشنایی با دروس مهمی که در آزمون کنکور مورد سنجش قرار می‌گیرد به همراه ضرایب و منابع آن‌ها
 • تغییرات هر ساله که در این آزمون‌ها اعمال می‌شود.
 • برنامه ریزی تحصیلی برای سه ساله تحصیلی در هنرستان و یا آموزشگاه فنی و حرفه‌ای
 • برنامه ریزی مستمر و فشرده برای قبولی در کنکور فنی و حرفه‌ای برای دانش آموزان

البته ورود به همه دانشگاه‌ها در این رشته‌های نیز نیاز به قبولی در کنکور ندارد و مشاور می‌تواند برای قبولی در دوره‌های بدون آزمون در دانشگاه آزاد و یا دانشگاه‌های غیر دولتی نیز به دانش اموزان مشاوره‌های خوبی بدهد.

کنکور فنی و حرفه‌ای برای دانش‌آموزان نظری

خوب است بدانید که به دانش‌آموزان شاخه نظری این امکان را می‌دهند که با انجام شرایط خاص به تحصیل در رشته فنی و حرفه‌ای در دانشگاه فنی یا مراکز غیردولتی مشغول به تحصیل شوند. رشته‌های فنی حرفه در شاخه کاردانی به دو شکل پیوسته و ناپیوسته می‌توانند تحصیل کنند، دانش‌آموزان که در رشته نظری تحصیل‌کرده‌اند فقط می‌توانند با انتخاب رشته کاردانی ناپیوسته در این رشته تحصیل کنند.

رشته های کنکور فنی حرفه ای

ویژگی‌های کنکور ۱۴۰۱

کنکور فنی و حرفه‌ای مخصوص فارغ‌التحصیلان مدارس فنی حرفه‌ای است. فارغ‌التحصیلان در مدارس فنی و حرفه‌ای مدرک دیپلم خود را از این مدارس می‌گیرند، بنابراین مجاز هستند در صورت داشتند شرایط لازم در مقطع کاردانی در یکی از رشته‌های مربوطه تحصیل کنند. به این نکته توجه کنید دانش‌آموزان که در مدارس فنی و حرفه‌ای درس خود را تمام کرده‌اند می‌توانند با گرفتن مدرک پیش‌دانشگاهی در یکی از شاخه‌های نظری، رشته‌های علوم ریاضی، علوم‌تجربی و علوم‌انسانی، در کنکور این رشته‌ها شرکت کنند. همچنین می‌توانند با دارابودن مدارک، لازم در کنکور گروه هنر، و زبان‌های خارجه نیز شرکت کنند.

آیا کنکور برای گروه فنی و حرفه‌ای حذف خواهد شد؟

باتوجه‌به بحث‌های یک سال اخیر در رابطه‌با حذف کنکور، این سؤال برای فارغ‌التحصیلان در این رشته به وجود می‌آید که آیا کنکور حذف می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در رشته‌های بدون آزمون در شاخه فنی تنها راه ورود به دانشگاه شرط معدل و به حدنصاب رسیدن نمرات است. به همین دلیل داوطلبان باید تلاش لازم را برای به‌دست‌آوردن نمرات داشته باشند.

یکی از دلایل تفکیک رشته های فنی و حرفه ای به دو گروه کنکور و بدون کنکور تعداد متقاضیان است. رشته هایی که از تقاضای بالای برخوردار هستند با شرکت در کنکور و کسب رتبه مشغول به نحصیل می شوند و رشته هایی که از تقاضای کمتری برخوردار است از طریق سوابق تحصیلی و کسب نمرات حد نصاب می توانند در دانشگاه شرکت کنند که در بالا به رشته های کنکور و بدون کنکور پرداخته ایم. بنابر این داوطلبان قبل از ورود به رشته ای ابتدا تمام جوانب را بررسی کنند.

در ادامه بخوانید:  مشاوره کنکور

زمان ثبت‌نام کنکور فنی حرفه ای

داوطلبانی که در رشته‌های با کنکور تحصیل می‌کنند، باید از زمان ثبت‌نام و برگزاری آزمون اطلاع داشته باشند. علاقه‌مندان می‌توانند در نیمه دوم خردادماه در فاصله زمانی ۱۹ تا ۲۶ خردادماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند و زمان برگزاری آزمون در سال ۱۴۰۱ نیمه اول مردادماه و احتمالاً در تاریخ ۱۱ مردادماه خواهد بود. نکته قابل‌توجه در ثبت‌نام کنکور، مطالعه دفترچه ثبت‌نام کنکور است. با مطالعه آن از تمام نکات مربوط به آزمون آگاه می‌شوند. به این نکته توجه داشته باشید چند روز قبل از زمان اعلام شده برگزاری آزمون کارت ورود به جلسه توزیع می‌شود. در هنگام شرکت در آزمون داشتن کارت ورود به جلسه الزامی است.

 شرایط لازم بری شرکت در کنکور ۱۴۰۱ فنی و حرفه ای

داوطلبان با دارا بودن شرایط لازم، امکان حضور در کنکور ۱۴۰۱ را دارند. دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته کنکور فنی حرفه‌ای منبع معتبری برای اعلام شرایط لازم رشته فنی و حرفه‌ای به شمار می‌آید. در این مطلب به چند مورد از مهم ترین شرایط شرکت در کنکور می‌پردازیم:

 • داشتن مدرک دیپلم فنی یا کار و دانش، از اصلی‌ترین شرایط در کنکور به شمار می‌آید؛ بنابراین داوطلبانی که مشغول به تحصیل هستند باید تا پایان شهریورماه موفق به کسب مدرک دیپلم خود باشند.
 • واردکردن صحیح اطلاعات فردی و تحصیلی، چنانچه داوطلبان اطلاعات خود را به‌درستی درج نکند، و اطلاعات آنها در فرم ثبت‌نام باهم مغایرت داشته باشد باعث به‌وجودآمدن مشکلاتی برای داوطلب می‌شود.
 • هزینه ثبت‌نام، به‌صورت اینترنتی و با خرید کارت اعتباری پرداخت می‌شود.
 • داوطلبان دارای سهمیه، می‌توانند با بررسی‌های لازم و مطالعه جزئیات مربوط در این زمینه، از امتیازهای سهمیه استفاده کنند.
 • داوطلبان می‌توانند با پرداخت هزینه جدا در آزمون دانشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای نیز شرکت کنند.

نکته قابل‌توجه: داوطلبان چنانچه در دوره روزانه قبولی را کسب کنند و برای ثبت‌نام خود به‌صورت حضوری اقدام ننمایند. ثبت‌نام آنها لغو و اجازه شرکت در کنکور سال آینده را از دست خواهند داد.

هزینه ثبت‌نام کنکور فنی و حرفه‌ای

این رشته با دارابودن رشته‌های با کنکور و بدون کنکور، تفاوت آن با دیگر آزمون‌های سازمان سنجش، ثبت‌نام رشته‌های با آزمون هم‌زمان با رشته‌های بدون آزمون انجام می‌شود. همچنین متقاضیان باید ابتدا ثبت‌نام اینترنتی و در نهایت انتخاب رشته انجام دهند. ثبت‌نام در رشته‌های دارای آزمون و بدون آزمون نیازمند خریداری کارت اعتباری هستید.

بهترین مشاوره کنکور هنرستان

پس از این که برخی از مهم ترین خصوصیات و ویژگی های مشاور کنکور فنی حرفه ای را بیان کردیم و مفصلاً درباره کنکور این رشته صحبت کردیم، حالا نوبه به آن می رسد که بهترین مشاور کنکور فنی حرفه ای را به شما معرفی کنیم.

دکتر محمد معین الدین پرافتخارترین و بهترین مشاور کنکور در ایران است. وی مشاور رتبه های برتر در کنکور است. بسیاری فکر می کنند برای قبول شدن در رشته های مربوط به رشته کامپیوتر و سایر رشته های فنی حرفه ای باید در تیزهوشان یا مدارس خاصی درس بخوانند اما هر ساله در میان قبولی های مرکز مشاوره دکتر معین الدین در های مختلف همیشه تعداد زیادی از دانش آموزان مدارس عادی و بعضا با معدل های بسیار پایین قبول میشوند.

بیشتر مواقع ما دوست داریم قبل از انکه به طور رسمی کاری را شروع کنیم، در یک جلسه به‌طور رایگان فرصت آشنایی با خدمات مجموعه مورد نظر را داشته باشیم. به همین دلیل تیم ما تصمیم گرفته برای هر دانش آموزی که قصد کنکور دادن دارد یک جلسه مشاوره کنکور فنی حرفه ای رایگان داشته باشد تا شما نیز با نحوه کار ما آشنا شوید.

مشاوره رایگان کنکور فنی حرفه ای

شماره مستقیم دکتر معین الدین: ۰۹۱۰۰۸۴۸۵۸۱ (لطفا فقط sms یا واتس اپ بدین – تماس نگیرید)

شماره منشی: ۰۹۱۳۰۰۱۰۴۱۳ (تماس در تایم اداری – واتس اپ ۲۴ ساعته)

پیشنهاد می کنم برای این که در رابطه با خدمات مشاوره رایگان کنکور تیم ما بیشتر بدانید، حتماً مقاله مشاوره رایگان کنکور را هم مطالعه کنید.

اطلاعیه: به علت بالا رفتن حجم کاری، افتخار مشاوره کنکور فنی حرفه ای در شیراز، مشهد، اصفهان، تهران که پیشتر به صورت حضوری انجام میشد را نداریم و دانش آموزان عزیز این شهر ها هم میتوانند در طرح مشاوره سالیانه کوچینگ دکتر معین الدین که به صورت آنلاین برگزار میشود ثبت نام نمایند. همچنین برای درخواست مشاوره رایگان می توانید فرم زیر را نیز تکمیل کنید تا مشاورین ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

مشاوره هدیه رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از ثبت نام مشاوره کنکور، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی ما استفاده نمائید. کارشناسان آموزشی و مشاوره ای آماده پاسخگویی و مشاوره رایگان به شما هستند فرم زیر را تکمیل کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول درباره مشاوره کنکور فنی حرفه ای

چرا به مشاوره کنکور فنی حرفه ای نیاز داریم؟

یک مشاور کنکور فنی حرفه ای خوب به شما کمک می کند بهترین منابع را برای مطالعه انتخاب کنید، بهترین برنامه ریزی را داشته باشید و با بهترین استراتژی ممکن برای قبولی در کنکور تلاش کنید.

شرایط لازم بری شرکت در کنکور ۱۴۰۱ فنی و حرفه ای چیست؟

در متن این مقاله شرایط لازم را به طور کامل توضیح داده ایم که می توانید به راحتی آن را مطالعه کنید.

چه رشته‌های فنی و حرفه‌ای نیازمند کنکور است؟

نقشه‌برداری، مکانیک خودرو، تأسیسات، گرافیک، الکتروتکنیک، حسابداری، نقشه‌کشی، شبکه و نرم‌افزار.

کلام پایانی درباره مشاور کنکور کار و دانش

در این مقاله درباره رشته‌های فنی و حرفه‌ای، نقش مشاور در انتخاب رشته، مراحل انجام ثبت‌نام، بهترین مشاوره کنکور فنی حرفه ای و … صحبت کرده‌ایم امیدواریم تا حدودی به شما عزیزان در این راه کمک کرده باشیم. چنانچه در این باره سؤالی ذهنتان را مشغول کرد در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا شما را راهنمایی کنیم. موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید