اهمیت مشاور کنکور

0
897
عکس-شاخص-های-دکتر-معین-2

مشاور کنکور تاثیر بسزایی در قبولی دانش آموز دارد.از وظایف یک مشاور کنکور، راهنمایی، یاد دادن شیوه صحیح مطالعه، هموار کردن مسیر برای موفقیت در رشته موردنظر، شیوه مقابله با کاهش استرس  است. با راهنمایی یک مشاور تحصیل خوب داوطلبان می توانند، نقاط ضعف و قدرت خود را بشناسند و از زمان نهایت استفاده را ببرند.با ما همراه باشید تا در این مقاله درباره اهمیت مشاور در کنکور در اختیار شما بگذاریم.

مشاور کنکور با تجربه چه خصوصیاتی دارد

کنکور از مراحل مهم در زندگی هر فرد است. چرا که آینده و کیفیت زندگی را تا پایان عمر مشخص می کند. با توجه به این موضوع می توان گفت که مهمترین سالهای زندگی شما سالهای کنکور است. داشتن هدف به تنهایی شرط لازم برای موفقیت به شمار نمی آید. افرادی می توانند در این مسیر موفق شوند که در این مسیر از زمان و انرژی خود بهترین استفاده را ببرند.داشتن یک مشاور حرفه ای مانند یک راه میان بر به شما کمک می کند زود تر به هدف خود دست پیدا کنید.اکنون این سوال مطرح است که یک مشاور خوب چه ویژگیهایی دارد؟ در این مقاله به چندتا از این ویژگیها اشاره می کنیم.

 

  • به طور کامل با مسیر آشنا باشد

منظور از مشاور خوب مشاوری نیست که ویژگی های خاصی داشته باشد. منظور مشاوری است که خود در قبلا در این مسیر قرار گرفته و به طور کامل با سختیها و فراز و نشیب های این مسیر را بشناسد چرا که تنها یک مشاور خوب می تواند شما رادر این زمینه یاری کند.مشاور می تواند با دید کامل تر و تحربه ای که خود قبلا در این مسیر داشته شما را یاری کند.

  • در اختیار گذاشتن برنامه شخصی
در ادامه بخوانید:  مشاور کنکور تلفنی

یک مشاور با تجربه ابتدا باید شناخت کاملی از داوطلب خود داشته باشد نقاط ضعف و قدرت آن را بشناسد. و با توجه به استعداد های آن برنامه لازم را در اختیارش قرار دهد.یک مشاور با تجربه نمی تواند یک برنامه از قبل تعریف شده را در اختیار تمام مراجعه کنندگانش قرار دهد چراکه استعدادها و توانایی هر فرد با دیگری متفاوت است.

  • پیگیر بودن از روند کار

از ویژگی های یک مشاور خوب پیگیر بودن آن است. یک مشاور با پیگیری این ذهنیت را در دانش آموز به وجود می آورد که در تمام مراحل حواسش به آن است. با این شیوه دانش اموز نیز در مطالعه دروس کم کاری نمی کند. از ویژگی های دیگر این پیگیری باعث می شود تا در این مسیر هر گاه دانش آموز به مشکلی خورد یا در روند مطالعه دچار مشکلی شد مشاور بتواند به آن کمک کند. گرفتن گزارش کار از دانش آموز نیز می تواند درروند این مسیر کمک زیادی می کند.

 

نقش مشاور کنکور در قبولی

هیچ کس وجود ندارد که  در همه امور تسلط کافی را داشته باشد.بلکه همه ما باید در بعضی از  مسائل از یک فرد باتجربه کمک بگیریم. کنکور هم یک شرایط ویژه و سخت است.که نیاز است در این مسیر از یک فرد کاردان کمک بگیریم. شما هنگامی که از یک مشاور کمک می گیرید، هنگام روبه رویی با مشکلات درسی و روانی به شما کمک کند تا راحت تر این مسیر را پشت سر گذارید. مشاور برای شما هدف های کوتاه مدتی تعیین می کند تا هر بار با موفقیت در این اهداف انگیزه شما برای ادامه مسیر بیشتر شود. و با اعتماد به نفس بیشتری ادامه دهید. با توجه به این مطالب می توان گفت که مشاور در قبولی کنکور نقش بسزایی دارد و نمی توان آن را نادیده گرفت. مشاور باعث می شود نقاط ضعف و قدرت خود را بهتر بشناسید. بسیاری از دانش آموزان هستند که شناخت کافی  از توانایی های خود ندارند یا از یک مشاور خوب کمک نگرفتند در این را دچار سردر گمی شدند و فرصت های خود را از دست دادند.

در ادامه بخوانید:  مشاوره کنکور فرهنگیان

هدف کوتاه باعث انگیزه می شود

اگر از مشاور راهنمایی نگیریم چه می شود.

بارها برای شما پیش آمده، که در مسیری که قرار دارید ناامید و خسته شوید. این مسئله امر طبیعی است و برای تمام دانش آموزانی که در این راه قدم گذاشتند پیش آمده. وقتی شما از یک مشاور کمک می گیرید به شما انگیزه را می ده تا در وسط راه خسته نشوید و شما را تا رسیدن به هدف مشخصی همراهی می کند. همه کنکوری ها با این سوال مواجه می شوند که برای کنکور به چه صورت مطالعه کنند؟ هر روزتا چه ساعتی مطالعه کنند؟ و دچار سردرگمی می شوند با توجه به زمان محدود کنکور این امکان را به شما نمی دهد که مهم راه را امتحان کنید تا به مسیر درست دست پیدا کنید، به همین جهت لازم است از یک مشاور با تجربه کمک بگیرید تا شما را سریع تر به هدفتان برساند.

اهمیت  مشاوره تحصیلی برای والدین

یک مشاور تحصیلی هنگامی در مسیر خود موفق است، که شناخت کافی از دانش آموز و والدین آن داشته باشد. خانواده نقش مهم در پیش رفت یا افت تحصیلی دانش آموز دارند. خانواده سرعت دانش آموز را در رسیدن به هدف مورد نظر تنظیم می‌کند.خانواده ای که در این مسیر انگیزه و اطلاع کافی را نداشته باشد باعث افت تحصیلی دانش آموز می شود. به همین جهت است که مشاوره با خانواده از اهمیت بالایی برخوردار است.مشاوره با آگاه سازی خانواده از استعداد های فرزندشان که ممکن است کمتر مورد توجه قرار گرفته آگاه می سازد.همچنین مشاوره به خانواده ها کمک می کند عواملی که در خانواده باعث افت تحصیلی شود را برطرف کند.

نقش خانواده

وظایف مشاور تحصیلی

  1. آشنایی با استعداد های دانش آموزان و نشان دادن راه درست به آنها
  2. آموزش مهارت های موفقیت تحصیلی و ارائه راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از افت تحصیلی.
  3. کمک به دانش آموز در انتخاب رشته مناسب
  4. آموزش شیوه درست مطالعه، تست زنی، جمع بندی،نحوه مطالعه سوالات تشریحی
  5. به والدین کمک می کند تا بهتر استعدادهای فرزندانشان را بشناسند تا بتوانند مسیر را بهتر برای فرزندانشان هموار کنند.
  6. به دانش آموز شیوه مدیریت و مقابله با استرس را نشان می دهد.
  7. باعث ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس در دانش آموزان می شود.
در ادامه بخوانید:  مشاوره کنکور فنی حرفه ای

سوالات متداول درباره اهمیت مشاور کنکور

نقش مشاور کنکور در قبولی را نام برده؟

شما هنگامی که از یک مشاور کمک می گیرید، هنگام روبه رویی با مشکلات درسی و روانی به شما کمک کند تا راحت تر این مسیر را پشت سر گذارید.

وظایف مشاور تحصیلی را نام برده؟

آشنایی با استعداد های دانش آموزان و نشان دادن راه درست به آنها، کمک به دانش آموز در انتخاب رشته مناسب است.

مشاور کنکور با تجربه چه خصوصیاتی دارد؟

آشنایی با مسیر، در اختیار گذاشتن برنامه شخصی، پی گیر بودن از روند کار.

کلام پایانی

در این مقاله در باره اهمیت مشاور در کنکور صحبت کرده ایم. چنانچه بعد از مطالعه این مطالب سوالی ذهن شما را درگیر کرد در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید تا در حد توان شما را در این امر یاری کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید