مشاور کنکور زبان

0
958
عکس-شاخص-های-دکتر-معین-6

کنکور سراسری هرساله در پنج رشته تجربی، ریاضی، انسانی، هنر، زبان برگزار می‌شود. داوطلبان می‌توانند آزادانه در گروه‌های هنر و زبان امتحان دهند اما در سه رشته دیگر فقط می‌توانند در یکی از آنها شرکت کنند. با ما همراه باشید تا در این مقاله ویژگی رشته زبان، نقش مشاور در کنکور این رشته، زبان برگزاری آزمون و … صحبت کنیم.

آشنایی با رشته زبان و کنکور در این رشته

رشته زبان یکی از رشته‌ها در کنکور سراسری است که ه ساله داوطلبان زیادی در این رشته به رقابت با یکدیگر می پردازند.کنکور زبان هر ساله در بعد از ظهر روز کنکور تجربی برگزار می‌شود.این کنکور فقط مختص زبان انگلیسی نیست و داوطلبان علاقه مند به سایر زبانها از جمله فرانسه ،المانی، و .. برگزار می شود.تفاوت آن در این است که سوالات به صوت فرانسه یا آلمانی برگزار می شود.کنکور این رشته مانند سایر رشته ها از دو دفترچه عمومی و تخصصی تشکیل شده است.و زمان پاسخ به سوالات در کنکور رشته زبان مانند باقی رشته ها است.

چه کسانی می توانند در کنکور زبان شرکت کنند

اهمیت مشاور در کنکور زبان

کنکور زبان جز یکی از ۵ گروه آزمایشی است و تمام داوطلبان این ۵ گروه می توانند در آزمون زبان شرکت کنند. به همین جهت به این رشته شناور گفته می شود و همین ویژگی باعث شده تا دانش آموزان علاقه بیشتری به شرکت در کنکور زبان داشته باشند.برای قبولی در این رشته نیازممند مطالعه صحیح و برنامه ریزی دقیق است.چنانچه شما از یک مشاور کنکور با تجربه در این زمینه کمک بگیرید مسیر موفقیت را راحت تر برای رسیدن به هدف طی می کنید.

منظور از شناوری کنکور زبان چیست

منظور از شناور بودن این است که داوطلبان این امکان را دارند که همراه با کنکور یک رشته در کنکور زبان نیز شرکت کنند. شرکت در کنکور زبان برای تمام داوطلبان آزاد است.طبق آمار کنکور سال های اخیر بیشترین شرکت کنندگان کنکور رشته زبان داوطلبان سایر رشته ها تشکیل می دهند.با توجه به این موضوع بسیاری از افراد کنکور زبان را به عنوان رشته اصلی به شمار نمی اورند. در هر صورت برای موفقیت در این راه و قبولی در بهترین دانشگاه های کشور باید از یک مشاور خوب راهنمایی بگیرند.

منظور از شناور بودن کنکور

چه افرادی مجاز به شرکت در کنکور زبان هستند

 • مدارک قابل قبول برای ثبت نام کنکور سراسری عبارتند از: دیپلم چهار ساله نظام قدیم یا مدرک فوق دیپلم معتبر یا مدرک دیپلم پایه دوازدهم نظام جدید آموزشی یا مدرک پیش دانشگاهی نظام ترمی واحدی یا سالی واحدی که حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱ اخذ شده باشد.
 • ثبت نام و ادامه تحصیل پذیرفته شدگان، در رشته هایی که از نیمسال دوم سال ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ آغاز می شود، به شرط دریافت مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید ۶-۳-۳ یا پیش دانشگاهی یا کاردانی، حداکثر تا تاریخ ۳۱ بهمن ماه ۱۴۰۱ بدون اشکال می باشد.
 • دارندگان مدرک فوق دیپلم، کاردانی پیوسته و همچنین آن دسته از داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۱ در مقطع کاردانی پیوسته فارغ التحصیل می شوند، حق ثبت نام در آزمون سراسری ۱۴۰۱ را خواهند داشت.
 • متقاضی شرکت در کنکور سراسری نباید دانشجوی دوره های روزانه مقاطع تحصیلی مختلف از کاردانی تا دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باشد.
در ادامه بخوانید:  مشاوره کنکور مکانیک خودرو

گام اول موفقیت در کنکور زبان

گام اول آشنایی با رشته زبان: گام اول این است که با ماهیت و ویژگی های کنکور زبان را بشناسیم.با توجه به افزایش تعداد داوطلبان رشته زبان زمینه های شغلی خوبی برای افرادی که به زبان تسلط داند فراهم شده است.

گام دوم موفقیت در کنکور زبان

گام دوم انتخاب هدف و زبان مورد نظر است.در دفترچه کنکور زبان خارجه، زبان های مختلفی در آن قرار دارد. دلیل توجه به زبان انگلیسی ببین المللی بودن آن است. امام در سالهای اخیر به زبان های دیگری از جمله عربی، المانی، و … توجه چشم گیری شده است.

گام سوم موفقیت در کنکور زبان

یکی از اصلی ترین گام در هنگام مشاوره در کنکور زبان بحث بودجه بندی درسها است.منظور از بودجه بندی این است که شما آگاه باشید از کتاب های پایه نهم تا ۱۲ از بین مباحث کتاب کدام سرفصلها برای مطالعه کنکور کاربرد دارد.و شروع به اولویت بندی کتاب ها کرد.نقاط قوت خود را بشناسید و برای نقاط ضعف خود در جهت بهبودی آن تلاش کنید.ممکن است شما به مطالب همه دروس تسلط داشته باشید اما آن چیزی که بحث کنکور اهمیت دارد شما باید بدانید چه کتاب هایی برای کنکور از اهمیت بیشتری برخوردار است و بیشتر انرژی خود را برای مطالعه این دروس صرف کنید.کنکور برای سنجش توانایی شما نیست در واقع کنکور عملکرد شما را مورد بررسی قرار می دهد. اگر برای مطالعه درسی دچار مشکل شده اید و زمان کافی برای مطالعه آن ندارید بهتر  است زمان خود را دیگر صرف آن نکنید. به جای آن سعی کنید نقاط قوت خود را هرچه بیشتر تقویت کنید.چرا که قرار نیست در همه درسها امتیاز ۱۰۰ را کسب کنید. سعی کنید زمان خود را برای هر درس متناسب با بودجه‌بندی و اهمیت موضوع و همچنین توانایی و استعداد خود برنامه‌ریزی کنید

اصلی ترین گام در کنکور

گام سوم موفقیت در کنکور زبان

مرحله بعد از تعیین بودجه بندی تهیه منابع برای کنکور با توجه به استعداد ها و توانایی خود است.در این مقاله منابع مهم برای کنکور رشته زبان بیان می کنیم:

منابع دروس عمومی کنکور سراسری زبان های خارجی، بان و ادبیات فارسی  کتاب ادبیات موضوعی گاج نقره ای ، کتاب ادبیات جامع کنکور نشر الگو ، کتاب ادبیات فارسی سیر تا پیاز گاج

در ادامه بخوانید:  مشاوره کنکور

فرهنگ و معارف اسلامی، کتاب جامع دین و زندگی نشر الگو ، کتاب دین و زندگی گاج نقره ای ، کتاب دین و زندگی آبی قلم چی.

زبان عربی ، کتاب عربی کامل گاج نقره ای ، کتاب عربی خیلی سبز.

زبان انگلیسی، کتاب زبان انگلیسی جامع کنکور مبتکران ، کتاب انگلیسی سیر تا پیاز گاج.

در ادامه بخوانید: معرفی بهترین منابع کنکور زبان تخصصی

گام چهارم  موفقیت در کنکور زبان

برنامه ریزی خصوصا در بحث کنکور بعد از آنکه شما هدف خود را مشخص کردید از اهمیت برخوردار است.شما باید با توجه به شناخت خود درسهایی که نیاز به تمرکز دارند در ساعاتی از روز مطالعه کنید که انرژی بیشتری دارید.ایام عید بهترین زمان بری مطالعه درسها است به گونه ای که عده ای به این تایم فرصت طلایی می گویند.شما باید سه ماه بعد از عید را به مرور مطالب یاد گرفته بپردازید. اگر شما قصد دارید در کنکور زبان شرکت کنید باید تمام وقت خود را بری مطالعه منابع این رشته بپردازید.اما اگر از آن دسته داوطلبانی هستید که قصد دارید به عنوان رشته دوم و فرعی در کنکور این رشته شرکت کنید،باید این موضوع را در نظر داشته باشید که مطالعه زبانه یک‌شبه امکان پذیر نیست و باید برای آن برنامه ریزی کرد.

اهمیت برنامه ریزی

یک مشاور خوب و با تجربه برای برنامه ریزی کنکور  رشته زبان باید زمانی را برای استراحت و تفریح در برنامه ریزی خود جای دهند.  چرا که برنامه ریزی که در آن تایمی برای استراحت نداشته باشد خیلی زود باعث خستگی و دل‌زدگی داوطلب می شود.  سعی کنید در تایم استراحت خود ورزش را قرار دهید. ورزش باعث می شود فشار روحی شما تخلیه شود.

گام پنجم موفقیت در کنکور

مهم ترین مرحله در کنکور مبحث جمع بندی و مرور است.شما با مرور و جمع بندی مطالب که خواندید،این امکان را برای شما به وجود می اورد تا مطالب در ذهن شما ثبت شود و نقاط ضعف خود را تقویت کنید.در این مرحله که زمان کنکور نزدیک است دیگر زمان خود را برای مطالعه مطلب جدید نکنید و تمام زمان و انرژی خود را صرف مرور مطالب یاد گرفته کنید. در هنگام جمع بندی سعی کنید نکته برداری کنید از کلماتی بری نکته برداری استفاده کنید که با دیدن آن کل مطالب یادتان بیفتد.کلمات مهم را هایلایت کنید.برای مثال کلماتی که از اهمیت بیشتری برخوردار است را با رنگی مشخص کنید تا درجه اهمیت را نشان دهد.تست زنی یکی دیگر از راه های جمع بندی و مرور است.تست زنی به داوطلب کمک می کند تا مشکلات و نقاط ضعف خود را بشناسید.و این امکان را به شما می دهد در مدت زمان باقی مانده این نقاط ضعف را شناسایی کنید.از دیگر راه هایی که در جمع بندی به ما کمک می کند شرکت در آزمون های آزمایشی است.شرکت در این آزمون ها که شبیه سازی محیط کنکور است این امکان را برای شما به وجود می آورد تا با محیط آزمون آشنا شوید و تا حد زیادی در کاهش استرس شما کمک می کند.

در ادامه بخوانید:  مشاوره کنکور در واتساپ

مهمترین مرحله

رشته های پر طرفدار در کنکور زبان

 1. زبان و ادبیات انگلیسی
 2. مترجمی زبان انگلیسی
 3. آموزش زبان انگلیسی
 4. رشته‌های دانشگاه فرهنگیان

آینده شغلی رشته زبان

داوطلبان بعد از کسب مدرک خود در رشته زبان می توانند در رشته های زیر کار خود را آغاز کنند:

 • بانک
 • استخدام در شرکت‌های گردشگری
 • استخدام در شرکت‌های هواپیمایی
 • شرکت‌های بازرگانی
 • وزارت امور خارجه
 • دارالترجمه‌ها
 • چاپخانه‌های بزرگ و معروف
 • استاد دانشگاه
 • دبیری مدرسه
 • راه‌اندازی آموزشگاه‌های تدریس زبان

حداقل درصد لازم برای قبولی در کنکور زبان

نحوه آزمونی که داوطلب در کنکور می دهد  قبولی داوطلب را تعیین می کند.به همین دلیل سوالی که در دوره ها مشاوره کنکور درباره آن بحث می شود آگاهی از سطح رقبای شما است. اما به طور معمول با کسب درصد بالای ۵۰ برای درس های عمومی و درصد بالای ۳۰ برای درس های خصوصی، می توان در این راه موفقیت لازم را بدست آورد.

راه موفقیت

نکته مهم قبولی در کنکور زبان

مطالعه دقیق گرامر،مطالعه دقیق درس های عمومی، افزایش دامنه لغات،

شما می توانید برای تقویت گرامر خود از فیلم و .. استفاده کنید.همچنین در مطالعه درسها حتما درس های عمومی را مطالعه کنید فکر نکنید که تنها مطالعه درس های تخصصی کافی است. نکته ای که این رشته با باقی رشته ها دارد این است که مطالبی که در دبیرستان یاد گرفته اید، برای قبولی کافی نیست.و باید علاوه بر ان از کتاب های کمک آموزشی استفاده کنید.

سوالات متداول درباره مشاور کنکور زبان

حداقل درصد لازم برای قبولی در کنکور زبان؟

نحوه آزمونی که داوطلب در کنکور می دهد  قبولی داوطلب را تعیین می کند.به همین دلیل سوالی که در دوره ها مشاوره کنکور درباره آن بحث می شود آگاهی از سطح رقبای شما است. اما به طور معمول با کسب درصد بالای ۵۰ برای درس های عمومی و درصد بالای ۳۰ برای درس های خصوصی، می توان در این راه موفقیت لازم را بدست آورد.

منظور از شناوری کنکور زبان چیست؟

منظور از شناور بودن این است که داوطلبان این امکان را دارند که همراه با کنکور یک رشته در کنکور زبان نیز شرکت کنند

اهمیت مشاور در کنکور زبان؟

کنکور زبان جز یکی از ۵ گروه آزمایشی است و تمام داوطلبان این ۵ گروه می توانند در آزمون زبان شرکت کنند. به همین جهت به این رشته شناور گفته می شود و همین ویژگی باعث شده تا دانش آموزان علاقه بیشتری به شرکت در کنکور زبان داشته باشند.برای قبولی در این رشته نیازممند مطالعه صحیح و برنامه ریزی دقیق است.چنانچه شما از یک مشاور کنکور با تجربه در این زمینه کمک بگیرید مسیر موفقیت را راحت تر برای رسیدن به هدف طی می کنید.

کلام پایانی

انتخاب رشته یکی از تصمیم‌های مهم در زندگی است چرا که آینده شخص را رقم می‌زند. بنابراین باید در این را از یک مشاور خوب و باتجربه کمک بگیرید. تا بتوانید در این راه موفق شوید. چنانچه بعد از خواندن این مطالب سؤالی در باره ذهن شما را مشغول کرد در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید