چقدر بخونم و چقدر استراحت کنم؟!

0
3657
چقدر بخونم و چقدر استراحت کنم؟!
چقدر بخونم و چقدر استراحت کنم؟!

اگر شما هم نمیدانید در طول روز چقدر درس بخوانید و چقدر استراحت کنید مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد میکنیم

معمولا دانش آموزان فکر میکنند هر چقدر ساعت های متمادی و بدون وقفه مطالعه کنند سخت کوشی بیشتری داشته اند موفقیت های بیشتری هم نصیب آن ها میشود، اما این تفکر صحیحی نیست. ما برای بازیابی انرژی خود و ریکاوری نیاز به استراحت داریم، اگر ساعات متمادی بدون استراحت هر کاری را انجام بدهیم ذهن ما از انجام آن کار خسته میشود و دیگر در انجام آن کار کیفیت لازم را ندارد.

به طور مثال اگر شما ۱۲۰ دقیقه بدون وقفه مطالعه کنید پس از گذشت مثلا یک ساعت انرژی و تمرکز شما کم کم کاهش پیدا کرده و به موازات آن کیفیت انجام آن کار نیز پایین می آید. پس به این نتیجه میرسیم که ذهن در فواصل بلند مدت روی یک کار یا یک موضوع مخصوصا مطالعه نمیتواند تمرکز کند و ما باید به آن استراحت بدهیم.

حتی کارخانجات نیز گاهی ماشین های تولیدی خود را برای ساعاتی خاموش میکنند؛ اگر ذهن خود را برای مدتی خاموش کنید پس از روشن کردن دوباره آن انرژی و کیفیت بالایی برای انجام کارها دارید.اما سوال اصلی اینجا مطرح میشود که،

بعد از چقدر درس خواندن و چگونه استراحت کنم؟

معمولا نمیتوان ساعت مشخصی را در نظر گرفت و گفت که شما آنقدر درس بخوانید و آنقدر هم استراحت کنید اما ذهن انسان ها شباهت های فوق العاده ای به هم دارد؛ علم روان شناسی امروز به ما گوشزد میکند که پس از یک ساعت یا هفتاد دقیقه مطالعه باید به ذهن یک استراحت کوتاه مدت برای ادامه مطالعه بدهیم.

در ادامه بخوانید:  ۵ توصیه خودمونی برای افزایش تمرکز حین مطالعه

تحقیقات علمی نشان میدهد ذهن بیشتر از این تعداد نمیتواند روی یک موضوعی متمرکز شود (البته استثنا هم پیدا میشود و ممکن است کسی بیشتر از این ها با علاقه روی یک کار تمرکز کند)

یک استراحت کوتاه و سریع بین انجام کاری مثل مطالعه برای شما معجزه میکند، پس نتیجه گیری میکنیم که شما میتوانید بعد از هر یک ساعت الی هفتاد دقیقه مطالعه یک ربع استراحت کنید.

استراحتمان چگونه باشد؟

بسیاری از دانش آموزان مابین فواصل مطالعه استراحت میکنند اما با بازگشت سر کتاب باز هم احساس خستگی میکنند، اشکال کار در چگونه استراحت کردن این دانش آموزان است باید در استراحت خود یک نکته مهم را رعایت کنید که آن را در ذیل با هم بررسی میکنیم:

استراحت کنید!فقط استراحت
استراحت کردن یعنی به حداقل رساندن استفاده از ذهن و جسم، بازی با گوشی موبایل یا تلویزیون دیدن یا خوردن استراحت محسوب نمیشود چون باز هم از شما انرژی میگیرد باید شما به صورت کامل استراحت کنید.

بعد از استراحت چکار کنیم بازگشتمان سخت نشود؟

شاید برای شما هم پیش آمده بسیاری از اوقات مطالعه کرده اید و زمان استراحت شما فرا رسیده، پس از مدتی استراحت بیرون از محیط مطالعه دیگر توان وارد شدن به محیط را ندارید، آنقدر دست دست میکنید که میبینید یک ساعت هست در حال استراحت هستید، این کار درستی نیست و باید برای آن یک راه حل پیدا کنیم،

راه حل صحیح استراحت در همان محیط مطالعه است، در واقع اگر از محیط مطالعه فاصله بگیرید بازگشت شما به درس خواندن سخت میشود، اما اگر در همانجا که درس میخوانید استراحت کنید راحت تر میتوانید به درس خواندن بازگردید. مثلا در همان اتاقی که مطالعه می کردید مدتی چراغ ها را خاموش کنید و چشم ها را استراحت دهید یا به عنوان راهکاری دیگر، می توانید سرگرم مرتب کردم اتاق یا میزشخصی خودتان شوید.

در ادامه بخوانید:  برنامه روزهای قبل از آزمون سراسری

میتوانم یک روز یا چند روز استراحت کنم؟

این سوال رایجی است که بسیاری از داوطلبان دارند، شما پس از یک پروسه مطالعه طولانی میتوانید چند روز متوالی استراحت کنید که آن را هم باید با تمرین های ذهنی مثل فکر کردن به اهدافتان آمیخته به درس کنید تا راحت تر به سوی درس بازگردید، اما سعی کنید هر دو هفته یک بار یک روز کاملا خاموش برای خود قرار دهید و آن روز فقط استراحت کنید، پس از مطالعه های طولانی مدت نیز یک روز استراحت کامل میتواند برای شما مفید باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید