مشاور انتخاب رشته کنکور اصفهان

انتخاب رشته آخرین گام شما برای ورود به دانشگاه است. شما برای ورود به دانشگاه ۲ گام را برداشته اید. در گام اول برای کنکور مطالعه و تلاش کردید. با گام دوم جلسه کنکور را پشت سر گذاشتید و اینک در گام سوم و نهایی، انتخاب رشته می کنید.

اکنون که پس از طی راه طولانی و پرپیچ و خم ۱۲ سال تحصیل، به انتهای مسیر و به زمان «مهم ترین انتخاب زندگی خود» رسیده اید، تصمیم داریم کنار شما باشیم و تجربیات سال ها مشاوره و برخورد با افراد مختلفی که در این مرحله بودند را در اختیارتان بگذاریم.

انتخاب رشته آخرین قدم در راه رسیدن به آرزوی دیرینه ورود به دانشگاه است، نتیجه زحمات نه تنها یک سال گذشته، بلکه ۱۲ سال درس خواندن و تلاش شما به یک انتخاب رشته صحیح و منطقی بستگی دارد که سازنده آینده شغلی و اجتماعی شما خواهد بود.

چرا برای انتخاب رشته باید مشاور بگیریم؟

انتخاب رشته مهم ترین انتخاب زندگی شماست. یک انتخاب رشته غلط می تواند زمان و زندگی شما را تباه سازد. به مثال زیر دقت کنید:

انطباق علمی و دقیق علایق با استعداد های شما کاریست که باید توسط یک مشاور مجرب انجام گیرد. در انتخاب رشته نمی توان صرفا به علایق هر فرد توجه داشت و باید اشتراک علایق و استعداد ها را با روش های علمی و تست های روانشناسی و مصاحبه با دانش آموز به دست آورد.

برگزاری تست های روانشناسی مختلف نظیر MBTI و استرانگ و هالند و انتخاب رشته بر اساس تفسیر تست ها که توسط مشاور و پس از یک یا چند جلسه صحبت حاصل می شود مشخص می کند چه شغل ها و رشته هایی می تواند برای شما مناسب باشد.

فاکتورهای مهم برای انتخاب رشته کنکور چیست؟

۱- رتبه در زیرگروه:

مهم ترین عددی که در کارنامه کنکور شماست رتبه شما در زیرگروه های مختلف است. این عدد تعیین می کند که شما در چه محدوده ای شانس قبولی دارید. یک مشاور انتخاب رشته حرفه ای بر اساس رتبه در زیرگروه برای شما انتخاب رشته می کند.

۲- علاقه:

اگر وارد شغل و رشته ای شوید که به آن علاقه دارید هر روز با میل و اشتیاق سر کار خود حاضر خواهید شد و در دوران تحصیل دروس مربوط به آن رشته را به راحتی میخوانید و لذت میبرید! شما از انجام کارهایی که به آن ها علاقه دارید خسته نمی شوید.

هیچگاه این جمله آقای معین الدین را فراموش نمی کنم که می گویند:

مشاوره دادن و کمک کردن به دانش آموزان سرزمینم کار من نیست، تفریح من است.

بله درست است شما هم اگر وارد کار و رشته ای که به آن علاقه دارید شوید از انجام آن لذت می برید و هرگز خسته نمی شوید طوری که آن کار برایتان به شیرینی تفریح کردن می شود.

همین حالا درست انتخاب کنید! بر اساس علایق تان!

فردی را تصور کنید که به بازیگری و هنر علاقه دارد؛ اگر این فرد وارد رشته های مهندسی و فنی شود قطعا از محاسبات و دروس این رشته فراری است و اگر هم بتواند به سختی دروس این رشته را پشت سر بگذارد پس از اتمام تحصیلات مهندسی خود چون علاقه ای به این رشته نداشته از مدرک مهندسی خود استفاده ای نمی کند و به دنبال تئاتر و کلاس های بازیگری و… می رود.

تا درنهایت پس از هدر دادن عمر و کش و قوس فراوان اگر شانس بیاورد می شود یک مهندس بازیگر! مثل محمدرضا گلزار با لیسانس مکانیک سیالات! پس همین حالا درست انتخاب کنید! بر اساس علایق تان و با کمک یک متخصص و مشاور انتخاب رشته.

حتما بخوانید: مشاوره تحصیلی کنکور اصفهان با تیم دکتر معین الدین

۳- توانایی:

توانایی های شما درواقع کارهایی است که به راحتی می توانید انجام دهید. مثلا کسی که میخواهد خلبان شود باید علاوه بر علاقه به پرواز و خلبانی، توانایی های جسمی بالایی داشته باشد.

در انتخاب رشته تجربی باید به این نکته دقت شود: فردی که میخواهد وارد رشته پزشکی شود باید توانایی درس خواندن به مدت زیاد را داشته باشد. همچنین فرد باید از حداقل هایی از لحاظ جسمی برخوردار باشد تا بتواند شیفت ها و کشیک های بیمارستان را با موفقیت پشت سر بگذارد.

عدم توجه به توانایی های هر شخص در هنگام انتخاب رشته باعث سرخوردگی و حتی انصراف از تحصیل می شود.

۴- ارزش های کاری:

ویژگی هایی مثل موقعیت اجتماعی، درآمد، استقلال و ایمنی و… را در نظر بگیرید. هر فرد در انتخاب رشته و شغل به دنبال دستیابی به برخی از این خصوصیات که ارزش کاری نامیده می شوند، می باشد.

۵- بازارکار:

یک مشاور انتخاب رشته کاربلد به خوبی می داند که وضعیت اشتغال و استخدامی رشته های مختلف در حال حاضر چگونه است؟

مثلا اینکه یکی از بستگان شما در گذشته مهندسی نفت خوانده و شغل و درآمد خوبی دارد دلیل نمی شود که رشته مهندسی نفت در حال حاضر هم بازارکار مناسبی داشته باشد.

اطلاعات بازارکار هر ساله توسط تیم مشاورین دکتر معین الدین با همکاری فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های مختلف آپدیت و به روز رسانی می شوند.

در انتخاب رشته کنکور توسط دکتر معین الدین اشتراک علایق و توانایی های شما در نظر گرفته می شود. و با بررسی ارزش های کاری و بازارکار و… درنهایت به انتخاب نهایی می رسید.

سایر فاکتورهای موثر در انتخاب رشته کنکور:

۶- اعتبار دانشگاه:

به طور کلی می توان گفت اعتبار دانشگاه های دولتی در ایران بیش از سایر دانشگاه هاست. پس از دانشگاه های دولتی دانشگاه آزاد اسلامی بسیار معتبر است.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد: اعتبار دانشگاه های آزاد شهرهای بزرگ همچون تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و شیراز و واحد های مستقل دانشگاه آزاد همچون تهران و نجف آباد بسیار خوب است.

۷- شهر خود یا شهرهای دور و نزدیک:

شهرهای بزرگی مثل تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و شیراز فرصت های خوبی برای پیشرفت مقابل دانشجو میگذارند و علاوه بر این امکانات تفریحی و آموزشی بهتری هم دارند. در بین شهرهای بزرگ هم میتوان گفت دانشگاه های پایتخت در همه رشته ها از رقبای شهرستانی خود برتری دارند.

البته این را هم باید در نظر گرفت که درس خواندن در شهر محل سکونت خودتان، امکانات و رفاه بیشتری را برایتان فراهم می سازد و شما را از خوابگاهی شدن بی نیاز می سازد.

۸- امکان ادامه تحصیل:

آیا دانشگاهی که برای مقطع لیسانس انتخاب می کنید امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر تحصیلی همچون فوق لیسانس و دکتری را دارد؟

امکان ادامه تحصیل برای مقاطع دکتری در بعضی رشته ها در حال حاضر در ایران وجود ندارد و برای ادامه تحصیل باید به صورت بورسیه دولتی یا با هزینه شخصی به خارج از کشور رفت.

بعضی رشته ها هم به طور کلی فقط تا مقطع لیسانس یا فوق لیسانس هستند و برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل تا مدارج علمی بالا را دارند مناسب نیستند.

۹- نقش مهم خانواده در انتخاب رشته کنکور:

نظرات و تجربیات خانواده، بخصوص پدر و مادر در انتخاب رشته بسیار مهم است. البته این نظرات نباید به صورت تحمیلی باشد. تجربه انتخاب رشته کنکور در سال های گذشته به تیم مشاوره دکتر معین الدین اثبات کرده است که خیلی وقت ها دانش آموزان برای انتخاب رشته احساسی عمل می کنند ولی خانواده دیدی منطقی و آینده نگرتری دارند.

در طی جلسات مشاوره انتخاب رشته با دکتر معین الدین همواره به صحبت ها و نظرات دانش آموز و اولیای آن ها گوش داده میشود تا بتوانیم بهترین انتخاب های ممکن بر اساس شرایط و وضعیت فعلی داشته باشیم.

پاسخ به سوالات رایج شما:

⭐ چگونه برای انتخاب رشته کنکور اصفهان ثبت نام کنیم؟

کافیست کلمه “انتخاب رشته اصفهان” را به شماره ۰۹۱۰۰۸۴۸۵۸۱ پیامک نمایید یا فرم انتخاب رشته در سایت دکتر معین الدین را پر کنید.

⭐ آیا امکان مشاوره انتخاب رشته به صورت غیرحضوری هم وجود دارد؟

بله شما می توانید به صورت تلفنی و آنلاین مشاوره شوید. تمامی مراحل عینا مانند دانش آموزان حضوری انجام خواهد شد و لینک تست های روانشناسی برای شما فرستاده می شود.

⭐ هر داوطلب، حداکثر چند کد رشته را می تواند وارد کند؟

برای انتخاب رشته دانشگاه سراسری حداکثر ۱۵۰ و انتخاب رشته دانشگاه آزاد حداکثر ۱۰۰ کد رشته می تواند انتخاب کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید