چیکار کنیم موقع مطالعه خستگی و کسالت سراغمون نیاد؟!

0
3170
چیکار کنیم موقع مطالعه خستگی و کسالت سراغمون نیاد؟!
چیکار کنیم موقع مطالعه خستگی و کسالت سراغمون نیاد؟!

گاهی اوقات بعد از اینکه زمان کوتاهی رو به مطالعه اختصاص میدی، خیلی زود خسته و کسل میشی. معمولا تو این حالت یا بیخیال درس خوندن میشی و یا در صورت مطالعه هم بازدهی لازم رو نداری

این مشکل شایعی هست که مطمئنن توئی که داری این مطلب رو میخونی هم با اون سر و کار داری.

ما در تیم مشاوره دکتر معین الدین سعی کردیم ۵تا راهکار عملی برای رهایی از خستگی و بی حالی حین مطالعه رو بهت بگیم. با استفاده از این راهکارها تا حد ممکن از شر خستگی حین مطالعه خلاص میشی و از درس خوندن لذت می بری.

راهکار اول، برنامه ریزی داشته باش:

داشتن یه برنامه خوب به تو این فرصت رو میده تا بدونی که بعد از مطالعه فلان مبحث از کتاب به چه مباحثی مسلط میشی، سردرگم نیستی و میدونی دقیقا چه درسی رو باید چه زمانی بخونی.

راهکار دوم، فعالانه درس بخون:

مطالعه طوطی وار خیلی سریع خستت میکنه. موقع درس خوندن زیر نکات مهم خط بکش، خلاصه نویسی کن و یادداشت بردار یا مثلا مطالب رو با صدای بلند بخون که خوابت بپره!

راهکار سوم، ساعت مطالعه خودت رو ثبت کن:

حتی اگر زمان زیادی تا کنکور سراسری باقی نمونده باشه از این مورد غافل نشو. تا روز آخر هم تمامی ساعت های مطالعه و تعداد تست هایی که میزنی رو ثبت کن تا بتونی هر روز از روز قبل خودت عملکرد بهتری داشته باشی.

راهکار چهارم، هدفت رو قبل از مطالعه در نظر بگیر:

این مورد به شدت بهت کمک میکنه، حتما قبل از اینکه مطالعه رو شروع کنی خودت رو در جایگاهی که آرزوش رو داری تصور کن و با جون و دل برای کسب چنین موقعیتی تلاش کن. یادت باشه واسه خوابیدن همیشه وقت هست، هدفات مهم ترن!

در ادامه بخوانید:  خوراکی های پراهمیت برای صبحانه کنکوری ها

راهکار پنجم، به خودت جایزه بده:

اگر در مسیر مطالعاتی روند رو به رشدی رو برای مدتی طولانی طی کردی و به نوعی از تنها رقیب خودت یعنی هفته قبل خودت پیشرفت بیشتری داشتی به خودت جایزه بده.
برای این کار میتونی همراه دوستان خودت به تماشای یک فیلم بشینی و یا در روزی خاص با هم به استخر برید و از این قبیل کارها رو برای بالا بردن روحیه انجام بده. مطمئن باش داشتن روحیه شاد و سرحال در روند رو به رشدت تاثیر زیادی داره و باعث میشه پر انرژی تر درس بخونی و از کسالت دوری کنی.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید