چگونه دانش آموزی سخت کوش شویم؟!

0
1981
چگونه دانش آموزی سخت کوش شویم؟!
چگونه دانش آموزی سخت کوش شویم؟!

کاری که برای یک نفر بسیار ساده است،‌ ممکن است برای فرد دیگری دشوار به‌ نظر برسد. این مهم است که درک کنیم انسان‌ها نقاط قوت و ضعف و محدودیت‌های خاص خود را در کسب توانایی‌های علمی دارند. برای اینکه بتوانید به دانش‌آموزی سخت‌کوش تبدیل شوید و توانایی‌های علمی خود را بهبود بخشید، به‌جای مقایسه‌ی دائمی توانایی خود با دیگران، فاصله‌تان را از هدف بسنجید.

عصر جمعه، برای هفته‌ی بعد، برنامه‌ای تنظیم کنید. در این برنامه یادداشت کنید که می‌خواهید روزانه از هر درس چقدر بخوانید. این برنامه نوعی تعهد برایتان ایجاد می‌کند تا با افزایش تلاش، سهم روزانه‌ی خود را به انجام برسانید.

برای اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود فهرستی تهیه کنید که قابل‌سنجش باشد. آن را جلوی چشم بگذارید. می‌توانید برای ساعت مطالعه‌ی روزانه، هفتگی، نمره‌ی هر درس، رتبه در آزمون‌ها و… هدف‌گذاری واقع‌گرایانه کنید و هر زمان به هدفتان رسیدید، هدف بزرگ‌تری معین کنید.

دوستانی انتخاب کنید که حضورشان به شما انگیزه‌ی تلاش و سخت‌کوشی بدهد. می‌توانید به همراه دوستانتان هدف‌گذاری کنید و جلسات رفع اشکال تشکیل دهید. حضور در جمع دوستان باانگیزه، شما را به سخت‌کوشی تشویق می‌کند.

در کلاس دانش‌آموز فعالی باشید. منفعل‌ بودن شما را از تلاش دور می‌کند. اگر خود را ملزم کنید که داوطلبانه به سؤالات دبیر در کلاس پاسخ دهید، تلاشتان را برای پیش‌خوانی و نیز مرور درس‌ها بیشتر خواهید کرد.

همیشه زمانی را صرف یادگیری از اشتباهات‌تان کنید. بررسی اشتباهات خلأهای یادگیری را از بین می‌برد و مسیر یادگیری را برایتان هموارتر می‌کند. هرچه مسیر یادگیری برای دانش‌آموز هموارتر شود، اشتیاقش به تلاش و سخت‌کوشی بیشتر خواهد شد.

در ادامه بخوانید:  چگونه در تصمیم گیری ها بهتر عمل کنیم؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید