معرفی رشته دندانپزشکی از زبان دانشجوی دندانپزشکی

0
3087
معرفی رشته دندانپزشکی از زبان دانشجوی دندانپزشکی
معرفی رشته دندانپزشکی از زبان دانشجوی دندانپزشکی

سلام دوستان کنکوری!
میخوام یکمی راجع به رشته دندانپزشکی بهتون اطلاعات بدم.

معرفی رشته دندانپزشکی از زبان دانشجوی دندانپزشکی
معرفی رشته دندانپزشکی از زبان دانشجوی دندانپزشکی

دوره های تحصیلی دندانپزشکی؟

کل مدت زمان تحصیل دوران عمومی رشته دانپزشکی ۶ سال هست که دو سال اول به دوران علوم پایه معروفه. (علوم پایه برای بچه های پزشکی میشه ۲.۵ سال اول) شما تو این دو سال درس هایی که هر دکتری برای دکتر شدن لازمه بدونه رو یاد میگیرید.

درس هایی مثل بیوشیمی، فیزیولوژی، باکتری و ویروس شناسی، پاتولوژی، ژنتیک، ایمونولوژی، ژنتیک و … که مقدار خیلی زیادیش با پزشکی ها مشترک هست.

ترم ۴ یه مقدار درساتون بیشتر به رشتتون مرتبط میشه و درسی مثل مورفولوژی دارین که توش باید دندون بتراشید، یا مثلا درسایی مثل پوسیدگی شناسی دارین! حتی رادیولوژی هم از این ترم شروع میشه.

بعد از این ۴ ترم امتحان علوم پایه دندانپزشکی میدین و وارد کلینیک میشین. از سال ۳ یا همون ترم ۵ به چند گروه یا rotation تقسیم میشین و بخش های مختلف رو اول پری کلینیک و بعد کلینیکیش رو به صورت گردشی میرید.

بخش ها این ها هستن: پریودونتولوژی(لثه)، پروتز، کودکان، ارتودنسی، اندو(ریشه)، جراحی فک و صورت، آسیب شناسی، ترمیمی، رادیولوژی، سلامت دهان
که البته همه رو یه جا نمیخونید. هر ترم بخشی از یه شاخه رو دارید. و توی کلینیک متناسب با اون دانشی که در اون ترم دارید مریض بهتون میدن.

از ترم ۱۱ هم درمان جامع رو دارید. بعد از این ۶ سال ، دو حالت وجود داره اگر بخواید امتحان تخصص بدید، یا استریت هستین یا نه. اگر استریت(استریت شدن هم شرایط به خصوصی داره) هستین که میتونین قبل از طرح رفتن امتحان تخصص بدید و اگر نه، اول باید دو سال طرح برید بعد از اون میتونید امتحان تخصص شرکت کنید.

طول همه تخصص های دندان پزشکی ۳ سال هست به جز جراحی فک و صورت که ۵ ساله و دیگه میره تو فاز پزشکی. (حتی شیفت شب دارن)

در ادامه بخوانید:  رشته علوم ارتباطات اجتماعی
معرفی رشته دندانپزشکی از زبان دانشجوی دندانپزشکی
معرفی رشته دندانپزشکی از زبان دانشجوی دندانپزشکی

مزیت دندانپزشکی نسبت به پزشکی؟

دندان پزشکی بزرگ ترین ویژگیش اینه که زودبازده هست. (نسبت به پزشکی) و اینکه شما اگر دندان پزشک عمومی بمونین، کارهای خیلی زیادی هست که میتونین انجام بدین و لزومی نداره که حتما تخصص داشته باشید.

چون خیلی مهارت ها تو این رشته هست که براش دوره هایی برگزار میشه که با یادگیری شون به راحتی قابل انجامند. البته که بهتره تخصص داشته باشید اما اگر نداشتید هم باز هم میتونین تو فیلد خودتون خیلی کارهارو انجام بدید.(به جز کارهای مربوط به جراحی فک و صورت)

این مطلب رو هم از دست ندید: معرفی رشته داروسازی از زبان دانشجوی داروسازی

خلاصه که من خودم ، خیلی به رشته دندانپزشکی و به پزشکی علاقه داشتم، اما در نهایت فکر کردم که من برای این رشته آدم مناسب تری هستم! بشینید فکراتونو بکنید.
یه دفتر وردارید و تمام تصوراتتون از خودتون تو اون رشته و اطلاعاتی که ازش دارید رو بنویسید. به دور از فکر و قضاوت بقیه! هر چیزی که شما فکر میکنید درسته!! برای خودتون یه سری الویت تعیین کنین و تلاشتونو براساس اولویت هاتون تنظیم کنید.

امیدوارم اونقدری تلاش کنید که دقیقا سال دیگه دندان پزشکی همونجایی بایستید که قرار بوده…..

نگین صمدی – دانشجوی داندانپزشکی و عضو تیم کنکور دکتر معین الدین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید