۵ نکته برای مطالعه صحیح و درس خواندن پربازده

0
2926
٥ نکته برای مطالعه صحیح و درس خواندن پربازده
٥ نکته برای مطالعه صحیح و درس خواندن پربازده

یکی در روز ۳ ساعت، یکی ۷ ساعت و دیگری ۱۰ ساعت درس میخواند. همه دانش آموزان و داوطلبان کنکور، کم و بیش روی درس هایشان مطالعه دارند. اما آیا واقعا بالابردن کمیت(تعداد ساعت) مطالعه به تنهایی کافیست؟! یا باید به دنبال کیفی سازی زمان های درس خواندن یعنی ارتقای فاکتورهای روانشناختی مطالعه بود؟

درس خواندن برای کنکور، روش ها و راهکارهای متعددی دارد که می تواند بسته به شرایط هر فرد مورد استفاده قرار گیرد و باعث موفقیت داوطلب شود. اما رعایت مجموعه ای از نکات برای هر تیپ داوطلب الزامی است؛ در ادامه به ذکر برخی از این نکات می پردازیم:

مشکل عمده داوطلبان آزمون سراسری و دانش آموزان مقطع متوسطه، بی توجهی به همین نکات ساده ایست که رعایت نمی کنند و با پرداخت هزینه های گزاف کلاس های کنکور انتظار معجزه و افزایش تراز دارند.

۱- در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید:

آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان های طولانی عمل می کند. بنابراین حتی اگر فقط دو ساعت برای درس خواندن فرصت دارید، آن را به فواصل زمانی کوتاهتر تقسیم کنید. همچنین بهتر است پس از هر ۶۰-۹۰ دقیقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهید …

از آنجا که مغز انسان به منظور “ساخت پروتئین” و تجدید نیرو به زمان نیازمند است، این روش کارایی بسیاری دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را می دهد، در مقابل درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت آور است، بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و گیج شدن می شود، در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می دهد.

در ادامه بخوانید:  ۲۰ نکته تغذیه‌ ای در ایام امتحانات و روزهای پایانی کنکور

۲- با خیالی آسوده و راحت استراحت کنید:

اگر زمان شما اجازه می دهد به منظور تجدید قوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. (مثلا” هر یک ماه یکبار ، مخصوصا” بعد از دادن یک آزمون آزمایشی ، یک استراحت یک روزه یا نصفه روزه ، به خود بدهید.) با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتبا با خود بگوئید : “باید امروز را هم درس می خواندم” و زمان گرانبهایی را که به استراحت تخصیص داده اید، با استرس سپری کنید.

اما همانطور که در بالا اشاره شد، فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید. فقط سعی کنید در این یک روز بیشتر به فعالیتهای مورد علاقه و خواب بپردازید. کمتر فعالیت ذهنی سنگین، مثل شرکت در بحث های طولانی یا دیدن فیلم های سینمایی فلسفی و … بپردازید. بیشتر به فعالیتهای سبک بدنی و ورزشی و نشاط آور بپردازید.

۳- وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید:

در زمان‌هایی که خسته، عصبانی، حواس پرت و شتاب زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می‌کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی فایده است، زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می‌کند. هیچگاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید، این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست. به همین دلیل همیشه توصیه می کنیم که به حواشی کنکور و نتیجه ی کنکور و حرف مردم و درکل ،موارد استرس زا فکر نکنید.

۴- درس ها را در همان روز مرور کنید: ( بسیار موثر )

زمانی که چیز جدیدی یاد می گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهمش را دوره کنید. با گذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیشتری نیاز خواهید داشت. به هر حال یک مرور سریع در انتهای روز، باعث ماندگاری بیشتر در مغز و یادآوری آسانتر مطالب خواهد بود. مخصوصا در مورد دروس اختصاصی و مطالب سنگین، مرور و حل کردن چند تمرین، چند ساعت بعد از تدریس، بسیار مفید خواهد بود.

در ادامه بخوانید:  چگونه در تصمیم گیری ها بهتر عمل کنیم؟

۵- مرحله به مرحله پیش بروید و یاد بگیرید:

ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن، روش کارایی در امر یادگیری دروس مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید(تندخوانی) سپس وارد جزئیات شوید(تامل خوانی)، با این روش امکان موفقیت شما بیشتر می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید