معرفی رشته مکانیک خودرو در شاخه فنی حرفه ای

0
3882

رشته مکانیک خودرو یکی از محبوب ترین رشته های فنی حرفه ای برای پسران است. در این بخش به معرفی این رشته، دروس آن در هنرستان، ادامه تحصیلش در دانشگاه و بازار کارش در آینده می پردازیم.

رشته مکانیک خودرو چگونه است؟

رشته مکانیک خودرو جزو رشته های زمینه صنعت در شاخه فنی حرفه ای است. بنابراین اگر به این رشته علاقمند هستید باید در برگه اولویت بندی، زمینه صنعت فنی حرفه ای باید اولویت یک یا جزو اولین اولویت های شما باشد. دانش آموزانی که وارد این رشته می شوند به اتومبیل و تعمیر آن علاقه بالایی دارند و برای آنکه بتوانند در آینده یک مکانیک یا تکنیسین و کارشناس ماهر مکانیک خودرو و یا مهندس مکانیک بشوند وارد این رشته می گردند.

رشته مکانیک خودروی فنی حرفه ای چه درس ها و کتاب هایی دارد؟

رشته مکانیک خودرو مانند سایر رشته های فنی حرفه ای، دو مجموعه درس دارد:

  1. مجموعه دروس تئوری و نظری دارد
  2. مجموعه دروس کارگاهی و مهارتی
معرفی رشته مکانیک خودرو در شاخه فنی حرفه ای

آینده شغلی و بازار کار رشته مکانیک خودرو فنی حرفه ای

با توجه به زیاد شدن جمعیت انسانی و زیاد شدن روز افزون جمعیت و تعداد خودروهای شخصی و سواری، به نظر می رسد بازار کار مکانیکی خودرو داغ و خوب است. اغلب کسانی که رشته مکانیک خودرو را انتخاب می کنند به مکانیک های ماهر و یا کارشناسان فنی تبدیل خواهد شد و بسته به میزان افزایش مهارت و توانمندی می تواند روی ماشین های مدل بالاتر کار کند و مشتری جذب کرده و درآمد خود را بالا ببرد اما نکته مهم در این پیشرفت، میزان علاقه و یادگیری و ظرافت و دقت است.

در ادامه بخوانید:  معرفی رشته علوم تجربی برای هدایت تحصیلی پایه نهم

مکانیک های خودرو کارشان تشخیص عیب های مکانیکی خودرو از جمله مشکلات موتور و گیربکس و تعمیرات آن است. تکنیسین ها وکارشناسان و مهندسین خودرو نیز علاوه بر تشخیص و تعمیر می توانند به عنوان کارشناس خودرو به خریداران خودرو مشاوره تشخیصی در زمینه میزان سلامت خودروی مورد خریداری، ارائه بدهند.

هر چند یک مکانیک خودرو باید از توانایی بدنی خوبی برخوردار بوده و به کارهای فنی و مکانیکی و ماشین باید علاقمند باشد اما در این روزها با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده از قطعات کامپیوتری در ساخت خودروها، مکانیک های امروزی باید از کامپوتر نیز سررشته ای داشته باشند زیرا بعضی از عیوب مکانیکی خودرو تنها بوسیله دیاگ و بررسی کامپیوتری خودرو قابل تشخیص هستند. مکانیک هایی که نتوانند از کامپیوتر و اینترنت به صورت موثری استفاده کنند نخواهند توانست با خودروهای مدل بالا کار کنند. البته استفاده از کامپیوتر و نرم افزارهای تخصصی مکانیکی، جزو جدایی ناپذیر شغل کارشناسان خودرو و مکانیک هایی است مشاوره خرید خودرو می دهند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید