چرا به اندازه ای که درس میخونم نتیجه نمیگیرم؟

چرا علارغم اینکه زیاد درس میخونم نتیجه نمیگیرم؟!

0
762
چرا به اندازه ای که درس میخونم نتیجه نمیگیرم؟
چرا به اندازه ای که درس میخونم نتیجه نمیگیرم؟

کنکوری ها سلام. در این مقاله مشاوره کنکور سعی دارم به این سوال رایج کنکوری ها پاسخ بدم. یکی از سوالات رایجی که بچه ها در جلسات مشاوره و برنامه ریزی کنکور می پرسند اینه که…

چرا به اندازه ای که میخونم نتیجه نمیگیرم؟ من که حداقل هفته ای ده ساعت بیشتر از همکلاسیم میخونم پس چرا هر آزمون ازش پایین تر میشم؟
یا من که‌ از آزمون قبلیم خیلی بیشتر تلاش کردم پس چرا ترازم پایین تر از قبلی شد؟

اولا تبریک!

اول از همه باید بگم که اگر این سوالات براتون ایجاد شده خیلی عالیه و بهتون تبریک میگم! چون فقط دانش آموزایی این سوال براشون ایجاد میشه که مداوم در آزمون های آزمایشی مثل قلمچی، گاج، گزینه دو، سنجش و… شرکت می کنند یا مدرسه ازشون آزمون دوره ای میگیره یا حداقل خودشون به صورت جدی درگیر تست زنی و بررسی دقیق کتاب های کمک آموزشی اند.

در ادامه میخوام دو علت اصلی این مطلب رو با هم بررسی کنیم:

عدم تمرکز و مشغول بودن ذهن:

سعی کنید تا حد امکان موقع مطالعه هر چیزی که حواستون رو پرت میکنه رو کنار بگذارید و اگر موضوعی فکرتون رو مشغول کرد فکر کردن به اون رو به بعد بازه درسی تون موکول کنید.


مثلا یکی از راهکارهای مشاوره ای اینه اگه فکری مانع درس خوندنتون شد کنار برگه یادداشتتون بنویسید و به خودتون قول بدید که بعد از درس به این موضوع فکر خواهم کرد و بعد هم سعی کنید اون موضوع رو برطرف کنید.

اگر این مورد رو رعایت نکنید، علارغم اینکه تایم مطالعه شما بالا هست اما در طول اون تایم عملا فقط کتاب جلوی شما بازه! و قطعا مطالعه مفیدی نخواهید داشت.

در ادامه بخوانید:  ۲۰ نکته تغذیه‌ ای در ایام امتحانات و روزهای پایانی کنکور

یکسان نبودن عملکرد دانش آموز در مطالعه و هنگام آزمون:


این نکته خیلی مهمیه و البته توجه کنید که مشکل تقریبا همه بچه ها هست ولی میزانش از یه حد بیشتر نباید بشه. یعنی نباید عملکردتون در آزمون از توانایی حل تست هاتون موقع مطالعه خیلی پایین تر بشه.

استرس در جلسه آزمون

یکی از اصلی ترین دلیل های این مشکل که بچه ها در جلسات مشاوره کنکور هم مطرح میکنند استرس سر آزمون ها هستش که باید سعی کنید از راه های مختلف استرستون رو کم کنید. برای مثال یکی از همین کارها شبیه سازی حالت آزمون در حالت عادی درس خوندنتونه. موقع تست زدن تایم بگیرید و بسته های تستی برای خودتون مشخص کنید (مثلا۱۰سوال ادبیات)و اونها رو تو زمان استاندارد حل کنید.

و اینکه پاسخ سوالاتتون رو در پاسخ برگ های خام وارد کنید و یا حتی میتونید از اطرافیانتون بخواید موقع حل تست چند بار بیان تو اتاق مطالعه تون و قدم بزنن که مراقب های سر جلسه رو هم شبیه سازی کرده باشین. و البته انقدر باید آزمون داد یا آزمون رو شبیه سازی کرد تا از استرستون کم شود.

خواندن زیاد اما تست زنی کم

یکی دیگر از دلایل اصلی این مشکل که به دفعات حتی در دانش آموزان متوسط دیده ام؛ عدم تست زنی کافی برای مباحث است. بچه ها ما باید باور کنیم که کنکور یک آزمون تستی صرف است نه یک آزمون تشریحی کلاسی. بنابراین خواندن بدون تست زنی بی فایده است.

بعضی از دانش آموزان حاضرند ساعت ها روی درسی مطالعه انجام دهند اما از تست زدن برای آن درس گریزانند. چراکه با روش های تست زنی آشنا نیستند و اهمیت آن برایشان ثابت نشده است. بچه ها تست زنی بخشی از فرآیند یادگیری برای کنکور است و اگر به صورت استاندارد تست زنی نداشته باشید هرچقدر هم مطالعه کنید بی فایدست.

در ادامه بخوانید:  راهکار های کاهش "اضطراب امتحانات”

توصیه اکید به این گروه از دانش آموزان اینه که حتما از همین امروز شروع به تست زنی بکنید؛ فقط کافیه شروع کنید. حتی اگر در ابتدا تعداد زیادی از تست هارو غلط میزنید نا امید نشید. در تست زدن لذتی هست که فقط دانش آموزایی که زیاد تست میزنن و نتیجه شو در آزمون ها میبینن درک می کنند و متوجه حرف من میشند.

تست زدن اصولی و استاندارد برای هر درس راحت ترین و سریع ترین راه ممکن برای افزایش درصد هر درس در کنکور می باشد. و فکر نکنید کلاس کنکور رفتن یا DVD آموزشی دیدن یا حتی مطالعه زیاد میتونه جای تست زدن رو بگیره.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید