کاهش بی دقتی سرجلسه آزمون های آزمایشی و تستی

0
3135
کاهش بی دقتی سرجلسه آزمون های آزمایشی و تستی
کاهش بی دقتی سرجلسه آزمون های آزمایشی و تستی

اگر شما جزو آن دسته از داوطلبینی هستید که پس از تحلیل آزمون آزمایشی خود در خانه متوجه می شید که علارغم بلد بودن تعداد زیادی از سوالات تستی، اون هارو اشتباه زدید(!) بهتون تبریک میگم. چون قطعا این مطلب ماله شماست دوست بی دقت من!

اگر تمرکز کافی دارید اما در آزمون‌ها بی دقتی می‌کنید حتما می پرسید که چگونه این مورد را رفع کنید؟
بی‌دقتی سر جلسه آزمون رو می‌توان به کمک راه‌حل‌های زیر کم کرد:

دو نکته زیر را قبل از آزمون باید رعایت کنید:

۱- افزایش تست در منزل:

ممکن است دانش آموز درس را مسلط باشد و نیازی به افزایش اطلاعات در آن درس نداشته باشد اما تست بیشتر زدن در منزل تسلط در تست زنی و دقت را بالا می‌برد.

۲- مرور اشتباهات قبلی:

قبل از هر آزمون اشتباهات آزمون گذشته را دوره کنید. این راه‌حل به‌ویژه در هفته قبل از آزمون موثر است به گونه‌ای که دانش‌ آموز برای مثال۵۰۰ تست را قبل از کنکور دوره می‌کند پس احتمال بی‌دقتی در ۵۰۰ نوع تست کم می‌شود.

ده نکته زیر را حین آزمون رعایت کنید:

۱- صورت سوال را کامل تا انتها بخوانید، اکثر سوالات در انتها نکاتی دارند که دانش‌ آموزان توجه نمی‌کنند، مثلا سوال را متوجه می‌شوید غافل از اینکه منظور سوال گزینه نادرست بوده است. اگر صورت سوال را بفهمید ۵۰درصد راه را رفته‌اید.

۲- در حینی که سوال را می‌خوانید دور نکات مهم آن خط بکشید.

۳- تمام گزینه‌ها را حتما بخوانید، در بعضی سوالات جواب درست را از گزینه‌ها متوجه می‌شوید.

۴- عموما بی‌دقتی در درس‌هایی که مسلط‌ تر هستید اتفاق می‌افتد به این دلیل که احساس می‌کنید صورت سوال را متوجه شده‌ اید اما به ریزه‌کاری دقت نکرده‌اید.

در ادامه بخوانید:  20 نکته کاربردی برای بهبود مطالعه

۵- سعی کنید از اشتباهات موردی بپرهیزید، مثلا به جای عدد ۲ گزینه ۴ نزنید عدد ۴ گزینه۲٫

۷- اشتباه سیاه کردن گزینه؛ اگر این مشکل برایتان زیاد پیش می‌آید در وهله اول به چشم‌ پزشک مراجعه کنید. هر سوال را هنگام وارد کردن به پاسخنامه ۲ بار تکرار کنید، مثلا بگویید سوال ۶۰ گزینه۳٫ این کار را در چند آزمون انجام دهید تا این مشکل برطرف شود .

۸- از تمام فضای دفترچه استفاده کنید، چرکنویس هایتان مرتب و تمیز باشد به طوری که معلوم باشد هر سوال را کجا حل کردید تا در انتقال موارد اشتباه نکنید.

۹- از دلایل بی‌دقتی هماهنگ نبودن سرعت چشم و ذهن است. برای حل این مشکل باید مداد خود را همزمان با خواندن پیش ببرید.

۱۰- از جمله دلایل دیگر بی‌دقتی عجله می‌باشد، این که می‌خواهید در مدت زمان کم کاری را انجام دهید، بدانید که زمان آزمون‌ها استاندارد می‌باشد و اگر سوالات را در زمان معین شده پاسخ دهید زمان نه اضافه است و نه کم.

کلا آن تایم باشید، چه در آزمون چه حین مطالعه: در هنگام مطالعه نیز در هدف‌گذاری هر واحد مطالعه دقت کنید تا بر مبنای سرعت واقعی خود پیش‌بینی کنید، چرا که اگر بیشتر معین کنید عجله خواهید کرد و اگر کمتر معین کنید کندخوانی باعث بی‌دقتی و گذرا خواندن مطلب می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید