کوچ تحصیلی یا مربی کنکور کیست؟

0
2269

ساده ترین مثال برای اینکه متوجه شوید یک کوچ تحصیلی چکار میکند؟ و کوچینگ تحصیلی چگونه بازدهی فردی شمارا بالا میبرد؟ کوچ ها و مربی های ورزشی هستند:

تصور کنید یک نفر قهرمان کشتی کشورشه… این آدم هم کشتی بلده، هم فن بلده، بدن آماده ای داره و راه و رسم پیروز شدن در میدان مسابقه رو بلده و چه بسا تا الان کلی پیروزی داشته و مدال های زیادی کسب کرده.

اما حتما دیدید که مربی (کوچ) این کشتی گیر کنار تشک چقدر داد و فریاد میزنه و میگه این کارو بکن و اینکارو نکن؟! سر اون آدمی که همه این هارو بلده توپ و تشر میره که حتی یک لحظه توجهش منحرف نشه و حتی یک اشتباه هم انجام نده.

اصل کار کوچ تحصیلی چیست؟

کوچ از بیرون شما رو نگاه میکند و کارهای درست شما را تقویت و کارهایی که درست انجام نمی دهید را گوشزد میکند. کار های درست را (معمولا با سوال پرسیدن) از شما میخواهد. وقتی کوچ کاری را از شما میخواهد شما انجام آن کار را وظیفه خودتان میدانید.

فرق کوچ، مشاور و منتور چیست؟

مشاور مسیر درست رو بهت میگه. منتور مسیر درستی که خودش طی کرده رو بهت میگه. کوچ کمکت میکنه که مسیر درست رو خودت پیدا کنی.

داستان روباه و جغد به نماد کوچینگ تبدیل شده. اگر میخواهید مفهوم کوچینگ تحصیلی را به خوبی درک کنید حتما این کلیپ کوتاه رو ببینید:

کوچ یا مربی کیست؟

کوچ تحصیلی همواره کمک می کند که افراد خودشان راه حلی برای مشکلاتشان پیدا کنند. چراکه مسیر موفقیت برای هر فردی متفاوت است. کوچینگ تحصیلی به افراد کمک می کند تا یاد بگیرند نه اینکه بخواهد به آنها چیزی بیاموزد.

در کوچینگ، به افراد مستقیما آموزشی داده نمی‌شود، بلکه فرد طی پروسه جلسات کوچینگ، به کمک کوچ، خودش به راهکارهایی برای رسیدن به موفقیت دست می‌یابد.

چرا به کوچ تحصیلی نیاز داریم؟

آیا تا به حال شده در درسی احساس ضعف کنید؟ وقتی در درسی احساس ضعف می کنیم به سراغ معلم خصوصی میرویم تا برای مدتی به ما کمک کند. اگر در مقطع حساسی مثل کنکور دچار سردرگمی شوید چه می کنید؟ شما حتما به سراغ یک مشاور کنکور میروید تا با برنامه ریزی به صورت مقطعی درمان شوید.

در ادامه بخوانید:  چقدر بخونم و چقدر استراحت کنم؟!

اما کوچینگ فرآیندی است که در آن تمامی راه حل ها دائمی است. زیرا کوچ با پرسش از خود شما می خواهد که راه حل مشکلات خود را پیدا کنید.

دکتر معین الدین: درست است که برخی اقدامات میتواند توسط مشاور تحصیلی یا منتور تحصیلی انجام گردد اما برخی فرآیند ها مانند انتخاب رشته صرفا می بایست با مهارت کوچینگ برگزار شوند. کوچ تحصیلی در انتخاب رشته برای پایه نهم یا کنکور یکی از اولین مواجه دانش آموزان با کوچ است.

تاریخچه کوچینگ

پیدایش کلمه کوچ (coach) مربوط به قرن پانزدهم میلادی و روستایی به نام kocs در شمال غربی مجارستان می‌باشد. این روستا بخاطر نوآوری‌هایی که در آن زمان داشت بسیار معروف بود. امرار و معاش اهالی روستا با چرخ‌هایی ابتدایی بود. اما در اوایل قرن شانزدهم توسعه یافته و به کالسکه‌های مجلل برای حمل و نقل مردم استفاده می‌گردید. این وسیله بعدها در اروپا به محبوبیت بالایی رسید و با نام کوچ شناخته می‌گردید.

در گذشته کوچ به کالسکه ای گفته می شد که بطور خصوصی افراد را از یک مبدا مشخص به مقصد مشخص می رساند. کوچ در هر مرحله ای همراه شماست و از مبدا تا مقصد شما را همراهی می کند.

اولین استفاده ای که از واژه «کوچ» صورت گرفته‌است به سال ۱۸۳۰ و دانشگاه آکسفورد برمی‌گردد. در آن زمان کوچ به معلم خصوصی گفته می‌شد که دانشجویی را در طی فرایند امتحان همراهی می‌کرد. بعد از آن، در سال ۱۸۶۰، واژه کوچ در ورزش نیز جایگاه پیدا کرد.

شاید بتوان گفت یکی از اولین افرادی که رویکرد کوچینگ را در اجرا می کرد سقراط بود. او با پرسش شاگردان خود را فکر وا میداشت تا خودشان مفاهیم جدید را کشف کنند. سقراط معتقد بود که راه حل در طبیعت افراد قرار دارد ولی افراد به دلیل آشفتگی فکری نمیتوانند راه حل را پیدا کنند.

در ادامه بخوانید:  ضرایب دروس در کنکور ریاضی

کوچینگ امروزه یک حرف رو به رشد و یک سبک آموزشی جدید در دنیاست که در حیطه های مدیریت و روانشناسی و موفقیت و توسعه فردی-سازمانی گسترش یافته است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید