دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱

0
2531
دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱

کلیه مطالب لازم برای انتخاب رشته در دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۱ که توسط سازمان سنجش منتشر می شود، وجود دارد. لذا داوطلبان باید پس از دریافت کردن کارنامه اولیه خود این دفترچه را دانلود نمایند و به دقت آن را مطالعه کنند. با توجه به اهمیت بالای این دفترچه در این بخش به بررسی کامل دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۱

همانطور که گفتیم پس از منتشر شدن کارنامه اولیه داوطلبان، امکان دانلود دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۱ برای آنها فراهم خواهد شد. داوطلبان می توانند از طریق سایت  sanjesh.org اقدام به دانلود دفترچه راهنما انتخاب رشته خود نمایند. پس از دانلود این دفترچه شما می توانید لیست رشته ها، ظرفیت ارائه شده توسط دانشگاه های دولتی و سراسری روزانه، شبانه، پیام نور، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی و غیره را مشاهده نمایید. همچنین قوانین و ضوابط انتخاب رشته در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

برای دسترسی راحت شما متقاضیان عزیز به دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۱،  لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان را در این مقاله قرار دادیم.

لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی.

لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی.

لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی.

لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر.

در ادامه بخوانید:  جواب انتخاب رشته کنکور 1401 کی میاد؟

لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان.

ضوابط و قوانین دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

پس از منتشر شدن دفترچه راهنمای شماره ۲، داوطلبان وارد مرحله مهمی از انتخاب رشته خود می شوند. شما می توانید با توجه به کارنامه اولیه خود حداکثر ۱۵۰ رشته، از میان رشته های مختلف روزانه، شبانه و غیره که در دفترچه می باشد، انتخاب نمایید. پس از انتخاب کردن رشته های مد نظر خود باید فرم اینترنتی سایت سنجش را در تاریخی که سازمان سنجش اعلام میکند، تکمیل نمایید.

قسمت اولیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ برای هر پنج گروه آزمایشی ریاضی، تجربی، هنر، انسانی و زبان یکسان می باشد. این قسمت شامل توضیحاتی درباره نحوه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ و قوانین و ضوابط انتخاب رشته می باشد.

کارنامه کنکور خود را چگونه دریافت نماییم؟

برای دریافت کردن کارنامه کنکور، داوطلبان باید با توجه به اطلاعات ثبت نامی خود مانند شماره پرونده، کد ملی و کد پیگیری ثبت نام به سایت sanjesh.org مراجعه نمایند و از قسمت منوی سمت راست سایت، گزینه سراسری را انتخاب نمایند. در ادامه می توانند کارنامه خود را دریافت نمایند. در کارنامه شما میزان درصد دروس، رتبه کشوری، تراز، رتبه در زیر گروه و همچنین سایر اطلاعات برای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ درج شده است.

توجه داشته باشید که اگر اطلاعات ثبت نامی خود را فراموش کرده اید، هیچ نگرانی نداشته باشید. شما می توانید از طریق سیستم پشتیبانی سنجش اقدامات لازم برای دریافت کد ثبت نامی خود را انجام دهید.

چگونه انتخاب رشته خود را انجام دهیم؟

همانطور که گفتیم داوطلبان در زمان انتخاب رشته مجاز هستند که ۱۵۰ کد رشته را انتخاب نمایند. به این صورت که در زمان انتخاب رشته باید انتخاب های خود را طبق وضعیت مجاز به انتخاب رشته در هر دوره روزانه یا شبانه، که در دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ درج شده است، تعیین نمایند.

دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 نحوه انتخاب رشته با توجه به دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

نحوه انتخاب رشته به این ترتیب است که شما بعد از اولویت بندی انتخاب های خود از دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱، باید به سایت سازمان سنجش مراجعه نمایید و از منوی طرف راست سایت، وارد بخش انتخاب رشته آزمون سراسری شوید. در ادامه بعد از وارد کردن اطلاعات خود می توانید نسبت به درج کردن کد رشته های انتخابی خود اقدام نمایید. شما می توانید با کمک گرفتن از اساتید و متخصصان مجموعه ما یعنی مجموعه دکتر معین الدین، بهترین انتخاب رشته ممکن را انجام دهید.

در ادامه بخوانید:  مهلت انتخاب رشته کنکور 1401

برای راهنمایی و مشاوره انتخاب رشته کنکور کلیک کنید.

شرایط ثبت نام افرادی که در دوره روزانه کنکور سال قبل پذیرفته شده اند چگونه است؟

طبق دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۱ کسانی که در دوره روزانه رشته های متمرکز یا نیمه متمرکز پذیرفته شده اند، اگر در این آزمون شرکت نمایند، تنها می توانند دوره های غیرروزانه، دانشگاه آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی، نیمه حضوری، ظرفیت مازاد، مجازی و پردیس خودگردان را انتخاب نمایند و تنها در این دوره ها گزینش می شوند.

نظام وظیفه طبق دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۱

با توجه به قوانین و ضوابط دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۱ و دفترچه ثبت نام کنکور سراسری، متقاضیان مرد برای شرکت کردن در کنکور سراسری باید یکی از شرایط درج شده کد نظام وظیفه در دفترچه را دارا باشند.

شرایط و قوانین ثبت نام اتباع خارجی

با توجه به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری اتباع خارجی باید علاوه بر شرایط اختصاصی و عمومی ثبت نام، شرایط مخصوص اتباع برای شرکت کردن در کنکور را داشته باشند. همچنین اتباع خارجی باید علاوه بر شرایط ثبت نام در کنکور، بند ۳۰  فرم ثبت نام را نیز علامت گذاری نمایند.

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه
دفترچه انتخاب رشته دانشگاه

سهمیه کنکور سراسری بر اساس دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۱

سازمان سنجش سالانه سهمیه های مختلفی مانند سهمیه ایثارگران، خانواده شهدا، سهمیه بهیار، رزمندگان، سهمیه کارمندان، سهمیه مناطق زلزله زده، سهمیه مناطق سیل زده و دیگر سهمیه ها را برای داوطلبان تحت عنوان سهمیه کنکور سراسری در نظر می گیرد. حد نصاب قبولی و میزان تاثیر هر یک از این سهمیه ها در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری آمده است.

همچنین در دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۱ توضیحاتی در قبال تعهدات تحصیل به صورت رایگان پذیرفته شدگان، سهمیه های گوناگون و چگونگی بومی گزینی و همچنین شرایط کلی تحصیل کردن در موسسات آموزش عالی و دانشگاه های دوره های روزانه، شبانه، نیمه حضوری، پیام نور، دانشگاه فرهنگیان، غیر انتفاعی، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان داده شده است.  

در ادامه بخوانید:  مشاور انتخاب رشته کنکور

بخش دوم دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۱

در این بخش از دفترچه انتخاب رشته، رشته محل های ارائه شده موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها در دوره های مختلف اعم از روزانه، نوبت دوم یا همان شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور، مجازی و پردیس خودگردان در هر یک از دفترچه های گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، هنر، زبان و انسانی با ذکر نام دانشگاه، کد محل تحصیل، ظرفیت و عنوان هر رشته به طور جداگانه و مجزا درج شده است.

داوطلبان هر یک از گروه های آزمایشی باید دفترچه مربوط به خود را از طریق سایت sanjesh.org دانلود نمایند و با طبق فاکتور های موثر و مهم در انتخاب رشته، فرم انتخاب رشته خود را تا حداکثر ۱۵۰ کد تکمیل نمایند. در انتخاب رشته نحوه چیدمان و اولویت بندی کد رشته ها بسیار با اهمیت می باشد و اکثر داوطلبان برای چیدمان و اولویت بندی کد رشته های مد نظر خود از اساتید و مشاوران کمک می گیرند.

مرکز انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد
مرکز انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد

مرکز مشاوره کنکور دکتر معین الدین:

مرکز مشاوره کنکور دکتر معین الدین با سالها تجربه در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری در خدمت شما عزیزان است. مجموعه ما به صورت تلفنی و آنلاین نیز آماده خدمت رسانی می باشد. مرکز مشاوره ما با توجه به اساتید و مشاوران با تجربه و طبق دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ به شما کمک خواهد کرد تا بهترین انتخاب را انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید